Wykłady (7 września)

Na wykładzie poznasz najczęstsze schorzenia błon śluzowych…a żeby wiedzieć co powinno Cię zaniepokoić przy pracy z pacjentem kurs rozpoczniemy od omówienia wybranych zagadnień z anatomii i fizjologii jamy ustnej. Nauczysz się zasad badania błon śluzowych oraz symptomatologii zmian w jamie ustnej. Ważne będzie poznanie jak bezpiecznie postępować z pacjentem z przewlekłymi zmianami błon śluzowych w trakcie zabiegów higienizacyjnych. Błony śluzowe jamy ustnej to również odzwierciedlenie stanu ogólnego pacjenta, co wymusza na nas holistyczne spojrzenie na każdego badanego. Badając regularnie błony śluzowe możemy wychwycić wiele zmian, które pierwotnie są niegroźne a zaniedbane w leczeniu mogą prowadzić nawet do zmian nowotworowych.

Usuwanie kamienia narzędziami ręcznymi oraz wygładzanie powierzchni korzeni jest często postrzegane jako umiejętność. Dzięki szerokiej gamie instrumentów ręcznych możemy zoptymalizować nasze leczenie. Jakie są nasze możliwości ? Podczas wykładu omówię podstawowy zestaw narzędzi ręcznym, ich zastosowanie oraz zasady pracy. Omówię narzędzia rozpoczynając od kiret, które wymagają ostrzenia, po te których nie należy ostrzyć.

Indywidualny protokół profilaktyki to protokół oparty na aktualnych dowodach naukowych oraz moim doświadczeniu klinicznym, podkreślający znaczenie dwóch aspektów profilaktyki zdrowia jamy ustnej. Pierwszy to profesjonalna profilaktyka wykonywana w gabinecie stomatologicznym, a drugi aspekt to profilaktyka domowa, czyli sposób w jaki pacjent dba na co dzień. Indywidualny protokołu profilaktyki to 10 elementów profesjonalnej wizyty higienizacyjnej, które możesz wykonać zawsze.

Podczas wykładu opowiem o prawidłowym przebiegu wizyt kontrolnych i komunikacji zespołowej oraz wpływie współpracy lekarza i higienistki na prawidłowy przebieg leczenia protetycznego. Czy praca higienistki ma wpływ na terapię protetyczną? Zakończenie leczenia? I co teraz? Współpraca lekarza i asystentki -dlaczego to takie istotne? Praca na 4 ręce czy 6 rąk ?- czyli jak prawidłowo zorganizować zespół. Asystentka to nie sprzątaczka-planowanie podziału zadań w zakresie leczenia protetycznego.

Ostatnie lata niewątpliwie zrewolucjonizowały naszą wiedzę na temat drobnoustrojów kolonizujących wszystkie śluzówki ludzkiego ciała. Przed wprowadzeniem bardziej zaawansowanych technik służących do identyfikacji mikroorganizmów, znaliśmy przede wszystkim ich właściwości patogenne, zupełnie nie zdając sobie sprawy z całego spektrum drobnoustrojów komensalnych i symbiotycznych, de facto jak dzisiaj wiemy niezbędnych do zachowania wielu krytycznych aspektów naszej fizjologii. W praktyce stomatologicznej ma to tym większe znaczenie, że niestety wciąż bardzo często wartość kliniczna preparatów probiotycznych sprowadzana jest co najwyżej do „osłaniania” przewodu pokarmowego przed potencjalnie szkodliwym działaniem antybiotyków na dobroczynną florę bakteryjną. Tymczasem w dobie coraz bardziej inwazyjnej farmakoterapii to właśnie prawidłowo dobrana probiotykoterapia wydaje się dzisiaj jedną z najbardziej obiecujących strategii poprawy jakości życia pacjentów. Podczas wykładu omówione zostaną najważniejsze kwestie dotyczące możliwości zastosowania preparatów probiotycznych w praktyce higienistki stomatologicznej – ze szczególnym uwzględnieniem użyteczności probiotyków dedykowanych mikrobiocie jamy ustnej.

Warsztaty (6 września)

Asystowanie przy zabiegach implantologicznych jest zadaniem bardzo odpowiedzialnym. Osoba piastująca to stanowisko powinna być empatyczna i troskliwa. Musi potrafić zaopiekować się pacjentem przed, w trakcie i po zabiegu. Niezwykle ważna jest umiejętność przygotowania gabinetu, znajomość instrumentarium oraz procedur przeprowadzania zabiegów. To wszystko wpływa na profesjonalizm, który przy zabiegach implantologicznych ma wpływ na bezpieczeństwo, jakość, przebieg oraz czas zabiegu. Profesjonalna asysta to skarb! W trakcie warsztatu nabierzesz umiejętności profesjonalnej asystentki implantologicznej Odświeżysz wiedzę z zakresu antyseptyki. Nauczysz się jak prawidłowo rozpakowywać narzędzia, dowiesz się na czym polega ubieranie operatora, na co zwracać szczególną uwagę w trakcie zabiegu. Omówiona zostanie opieka pozabiegowa i zalecenia dla pacjenta. Warsztat przygotowany będzie w oparciu o zabieg ekstrakcji oraz implantacji.

Podczas warsztatu omówię zagadnienia związane z instrumentarium ortodontycznym oraz odpowiem na poniższe pytania: Jakich pacjentów kierować na konsultacje ortodontyczne ? Podział aparatów ortodontycznych oraz zasady ich działania ? Jakie są zasady asystowania na 4 ręce ? Jakie narzędzia są potrzebne podczas procedury klejenia aparatu, zdjęcia aparatu, klejenia retencji ? Jak przygotować pacjenta do leczenia ortodontycznego ? Jak powinna wyglądać domowa profilaktyka pacjenta ortodontycznego ? Jak postępować w sytuacjach awaryjnych ? Część praktyczna odbędzie się na modelach.

Podczas warsztatu zostanie omówiony profesjonalny zabieg higienizacji ze zwróceniem szczególnej uwagi na zabieg scalingu i piaskowania. Jakie są wskazania, a jakie przeciwskazania, zasady bezpiecznej pracy scalerem i piaskarką. Szkolenie to również warsztat praktyczny na modelach.

Podczas warsztatu poznasz tajniki komunikacji werbalnej i niewerbalnej, dowiesz się jak budować pozytywny wizerunek własny jak i gabinetu w którym pracujesz. W trakcie szkolenia poruszony zostanie temat asertywności oraz to jak wykorzystać ją w kontakcie z trudnym pacjentem. Będziesz potrafił przeprowadzić profesjonalną rozmowę telefoniczną i zbudujesz własne standardy obsługi pacjenta. Dzięki ciekawej formie rozwiązywania case study dowiesz się czym są zakazane zwroty i jak są odbierane przez osobę z którą rozmawiasz, nauczysz się aktywnego słuchania i skutecznego budowania komunikatu.

Praca narzędziami ręcznymi i scalerem i jest nadal jedną z najbardziej podstawowych umiejętności higienistów dentystycznych. Obecnie na rynku jest szerszy wybór instrumentów ręcznych. Jakie są nasze opcje? Co pomoże nam w tych trudnych przypadkach pacjentów periodontologicznych. Na warsztatach w praktyce poznasz zastosowanie poszczególnych narzędzi ręcznych.

Najważniejszym aspektem opieki nad dzieckiem w gabinecie profilaktyki jest miło wspominana wizyta adaptacyjna. Profilaktyka to również zabiegi lakierowania, lakowania oraz motywacja i instruktaż higieny u dziecka. Prowadzenie edukacji przedszkolnej wymaga od Nas przygotowania scenariusza zajęć i materiałów. Warsztat teoretyczno-praktyczny nie tylko dla dorosłych.

6 września warsztaty

10.00-13.00SALA :SALA :SALA :SALA :
PROWADZĄCY: HIG. CARMEN LANOWAYPROWADZĄCY: HIG. ANITA WALCZAKPROWADZĄCY: HIG. NATALIA SZELĄGPROWADZĄCY: ANNA KACZYŃSKA
LICZBA UCZESTNIKÓW: 24LICZBA UCZESTNIKÓW: 24LICZBA UCZESTNIKÓW: 24LICZBA UCZESTNIKÓW: 24
WARSZTAT IWARSZTA IIWARSZTAT IIIWARSZTAT IV
PRACA NARZĘDZIAMI RĘCZNYMI HIG. CARMEN LANOWAY ( NIEMCY)SCALING PIASKOWANIE HIG. ANITA WALCZAKASYSTA IMPLANTOLOGICZNAKOMUNIKACJA Z PACJENTEM
PRZERWA LUNCH
14.00-17.00SALA:SALA:SALA:SALA:
PROWADZĄCY: HIG. CARMEN LANOWAYPROWADZĄCY: HIG. NATALIA SZELĄGPROWADZĄCY: HIG. ANNA DROBKIEWICZPROWADZĄCY: HIG. ANITA WALCZAK
LICZBA UCZESTNIKÓW: 24LICZBA UCZESTNIKÓW: 24LICZBA UCZESTNIKÓW: 24LICZBA UCZESTNIKÓW: 24
WARSZTAT VWARSZTAT VIWARSZTAT VIIWARSZTAT VIII
PRACA NARZĘDZIAMI RĘCZNYMI HIG. CARMEN LANOWAY ( NIEMCY)DZIECI W GABINECIE PROFILAKTYKI ORAZ EDUKACJA PRZEDSZKOLNA HIG. MAGDALENA SUSZYŃSKAASYSTA ORTODONTYCZNA HIG. ANNA DROBKIEWICZKOMUNIKACJA Z PACJENTEM

7 września konferencja Eduasyst

CZASPROWADZĄCYTemat
10.30-11.30LEK. STOM. AGNIESZKA PERETCHOROBY BŁON ŚLUZOWYCH- NA CO POWINNA ZWRÓCIĆ UWAGĘ HIGIENISTKA PODCZAS WIZYTY
11.30-12.30HIG. CARMEN LANOWAY ( NIEMCY)CZYM JEST SRP ? JAKIE KORZYŚCI DAJE PRACA NARZĘDZIAMI RĘCZNYMI ?
12.30- 13.30HIG. ANITA WALCZAKINDYWIDUALNY PROTOKÓŁ PROFILAKTYCZNY DOPASOWANY DO POTRZEB PACJENTA
13.30-15.00LUNCHLUNCH
15.00-16.00LEK.STOM. KRZYSZTOF KOWALCZYKMODEL WSPÓŁPRACY LEKARZA-HIGIENISTKI XXI WIEKU W OBSZARZE PROTETYKI
16.00-17.00LEK. STOM. OSKAR KACZMARCZYKPROBIOTYKOTERAPIA W PRAKTYCE HIGIENISTKI STOMATOLOGICZNEJ

Wykładowcy

lek.stom.Agnieszka Peret

Absolwentka Akademii Medycznej w Warszawie . Od początku pracy zawodowej ukierunkowana na podnoszenie swoich kwalifikacji w zakresie Periodontologii. Tytuł specjalisty periodontologa uzyskała w 2013 roku w Mazowieckim Centrum Stomatologii. Kilka lat pełniła funkcję starszego asystenta, opiekuna specjalizacji lekarzy dentystów oraz opiekuna stażystów podyplomowych w Mazowieckim Centrum Stomatologii. Intensywnie podnosi swoje kwalifikacje w zakresie nowoczesnych technik chirurgicznego leczenia przyzębia i chirurgii śluzówkowo-dziąsłowej uczestnicząc w licznych kursach.Wykonuje specjalistyczne zabiegi z zakresu periodontologii: regeneracji kości, pokrycia recesji dziąsłowych, pogłębienia przedsionka, gingiwektomii/gingiwoplastyki, gingiwoosteoplastyki, plastyki wędzidełek warg i języka, wydłużania koron zębów do protetycznego leczenia, usuwania guzków błon śluzowych, pobierania wycinków do badań histopatologicznych.

dypl.hig. Anita Walczak

Prezydent Polskiej Akademii Profilaktyki Stomatologicznej. Dyplomowana Higienistka stomatologiczna, studentka nauk o Zarządzaniu. Na co dzień spełnia się w pracy z ludźmi, dbając o ich piękne uśmiechy. Ma bogate doświadczenie w pracy z pacjentami pracując w prestiżowych klinikach na terenie całego kraju. Oprócz pracy klinicznej prowadzi działalność edukacyjną m.in. specjalistyczny blog dla higienistek oraz blog dla pacjentów, publikuje artykuły oraz case study w czasopismach branżowych. Prowadzi oraz organizuje szkolenia, wykłady oraz konferencję dla higienistek stomatologicznych oraz lekarzy dentystów. Uzyskała tytuł Trenera Swiss Dental Academy. Sukcesywnie przechodząc wszystkie etapy kariery pracowała na takich stanowiskach jak asystentka stomatologiczna, higienistka stomatologiczna, koordynator zespołu higienistek, manager kliniki stomatologicznej, specjalista ds. marketingu w centrum stomatologicznym. Nieodłącznym elementem w jej pracy jest aparat fotograficzny, lupy oraz mikroskop stomatologiczny. W codziennej praktyce wykorzystuje nowoczesne możliwości laserów stomatologicznych. Nieustannie podnosi swoje kompetencje, uczestniczy w wielu szkoleniach i konferencjach. Zdobywa doświadczenie od zagranicznych specjalistów, uczestnicząc w kursach m.in. Włochy, Wielka Brytania, Stany Zjednoczone, Szwajcaria. Współpracując z klinikami stomatologicznymi, propaguje nowe standardy pracy higienistki w zespole stomatologicznym. Na co dzień twórcza, kreatywna, otwarta na ludzi.

lek. stom. Oskar Kaczmarek

Dyrektor ds. naukowych Instytutu Medycyny Zapobiegawczej, absolwent Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, szkoleniowiec, autor publikacji w czasopismach specjalistycznych. Prelegent na licznych konferencjach dla lekarzy, farmaceutów, dietetyków i warsztatach dla pacjentów, specjalizujący się w tematyce mikrobioty i układu immunologicznego błon śluzowych.

dypl. hig. Natalia Szeląg

Członek zarządu Polskiej Akademii Profilaktyki Stomatologicznej. Higienistka stomatologiczna oraz koordynator personelu medycznego w Katowickiej Śmigiel Implant Master Clinic. Szkołę higienistek ukończyła w 2001 roku, następnie kontynuowała naukę na uczelni wyższej zdobywając licencjat z Edukacji Zdrowotnej. Jest konsultantem merytorycznym „Asysty Dentystycznej”, w której od 2013r regularnie ukazywały się jej publikacje. Artykuły znalazły miejsce również w innych magazynach oraz czasopismach branżowych: Asystentka i Higienistka Stomatologiczna, Twój Przegląd Stomatologiczny, Silesia Smile, Lady`s Club. Redaktor naczelny Magazynu PAPS od 2018r. W listopadzie 2015 roku ukazała się książka „Vademecum asysty dentystycznej” (Elamed Media Group), której jest współautorem. Jest to podręcznik opisujący kompleksową opiekę nad pacjentem, przeznaczony dla asystentek i higienistek stomatologicznych. Realizuje się w roli Trenera Swiss Dental Academy prowadząc szkolenia z zakresu zaawansowanej profesjonalnej higienizacji pacjenta. Wykładowca na kongresach, zjazdach dla higienistek, warsztatach i szkoleniach w gabinetach stomatologicznych. Prowadziła zajęcia dla dzieci z przedszkoli oraz warsztaty z higieny jamy ustnej w ramach programu „Metamorfozy Claudii” oraz w ramach akcji Paszport do Sukcesu organizowanego przez Fundację Dress for Success Poland. Ambasador projektu „Niesamowity Świat Higieny Jamy Ustnej” w roku 2017/2018.

Carmen Lanoway RDH, BScDH

RDH, BScDH, graduated from the University of Manitoba 1988 (Dip DH) and O’Hehir University in 2014 (BScDH). Carmen was part of a working group which published a paper in Quintessence International on Biofilm management and the newer airabrasion powders (2013). She has lectured on different topics related to daily clinical working as a Dental Hygienist in Germany and the UK. Most of her clinical work has been based in Periodontal and Implant work, currently employed at the Huerzeler/Zuhr Clinic in Munich, Germany. She was previously a part time clinical instructor at the University of Manitoba, School of Dental Hygiene while she was based in Canada. Since graduation Carmen has been a member in good standing of the MDHA (Manitoba) serving in different positions including President (92), currently a member of the DDHV (Germany) and is currently the IFDH/EDHF delegate for Germany.

lek.stom Krzysztof Kowalczyk

Swoją przygodę ze stomatologią rozpoczął od ukończenia Medycznego Studium Zawodowego o kierunku Technika Dentystyczna i Wydziału Lekarsko-Dentystycznego Śląskiej Akademii Medycznej. Staż podyplomowy odbył w Akademickim Centrum Stomatologii i Medycyny Specjalistycznej w Bytomiu m.in. na Katedrze Protetyki Stomatologicznej. W swojej codziennej praktyce zajmuję się szeroko pojętą stomatologią estetyczną. Od ponad 10 lat wykorzystuję w swojej pracy mikroskop zabiegowy. Główne zainteresowania zawodowe to implantoprotetyka oraz tematyka okluzji.

dypl.hig. Anna Drobkiewicz

Członek Zarządu Polskiej Akademii Profilaktyki Stomatologicznej. Dyplomowana higienistka stomatologiczna, magister inżynier Biotechnologii, zodiakalny strzelec kochający wolność i nieznosząca rutyny. Pomoc innym i troska o ich dobro jest moja nadrzędna cecha charakteru. Od kilku lat pracując w klinice stomatologicznej Silver Dental Clinic na stanowisku higienistki stomatologicznej, pomagam ludziom uwierzyć ze mogą mieć piękny uśmiech i zachować swoje zęby do końca życia. Planetą strzelca jest Jowisz, który symbolizuje w astrologii dążenie do wiedzy i potrzebę stałego doskonalenia się. Uczestniczyła w wielu kursach i szkoleniach podnosząc swoje kwalifikacje zawodowe wyznając zasadę ze nie idąc do przodu cofasz się. Swoja prace traktuje jak powołanie, bardzo ważna jest dla mnie bliska relacja z pacjentem motywowanie i wspieranie go przez cały okres leczenia. Od kilku lat zajmuje się również prowadzeniem zajęć edukacyjnych przedszkolach z zakresu higieny jamy ustnej. Doświadczona higienistka to ktoś więcej niż tylko osoba od usuwania kamienia, to osoba, która przekazuje pacjentom merytoryczna wiedzę i staje się ich życiowym przewodnikiem.

Anna Kaczyńska

Certyfikowany Trener Biznesu i Coach. Swoje doświadczenie zdobywała głównie w branży medycznej, od blisko dziesięciu lat pracuje dla międzynarodowej korporacji gdzie odpowiedzialna jest za współpracę z klientem z sektora medycznego oraz zarządzanie podległym regionem. Prowadzi szkolenia Work-Life Balance – profilaktyka wypalenia zawodowego i radzenie sobie ze stresem, z zakresu zarządzania, budowania relacji, obsługi klienta oraz budowania i integracji zespołu. Ponadto autorka licznych artykułów do biuletynu Okręgowej Izby Lekarskiej Vox Medici w Szczecinie, oraz książek edukacyjnych dla dzieci i rodziców, wydania których możemy spodziewać się już wkrótce. Absolwentka Medycznego Studium Zawodowego – kierunek Fizjoterapia, Wyższej Szkoły Zarządzania – kierunek Zarządzanie, specjalizacja Marketing, Wydziału Nauk Ekonomicznych i Zarządzania Uniwersytetu Szczecińskiego – kierunek Zarządzanie, specjalizacja Kompetencje Menadżera. Z wyróżnieniem ukończyła Studia Podyplomowe na kierunku Szkoła Trenerów Biznesu organizowane przez firmę Teichert&Partners Psychologia i Biznes oraz Szczecińską Szkołę Wyższą Collegium Balticum.

dypl.hig. Magdalena Suszyńska

Prezes Łódzkiego Stowarzyszenia Higienistek Stomatologicznych. Członek zarządu Sekcji Profilaktyki i Promocji Zdrowia Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego. Członek Polskiej Akademii Profilaktyki Stomatologicznej. Aktywna zawodowo higienistka stomatologiczna. Poza pracą kliniczną jest również wykładowcą w Policealnych Szkołach dla Asystentek i Higienistek Stomatologicznych w Łodzi. Prelegentka licznych konferencji i sympozjów. Od 2015 r prowadzi wykłady i indywidualne szkolenia praktyczne dla asystentek i higienistek stomatologicznych. Swój rozwój, doświadczenie i pasję zawdzięcza współpracy z fantastycznymi lekarzami różnych specjalizacji, których spotkała na swojej drodze zawodowej. Uczestniczka licznych szkoleń i konferencji. Jej cechą charakterystyczną jest nieustanna potrzeba doskonalenia się. Poświęcaj tyle czasu na ulepszanie siebie, byś nie miał go na krytykę innych.Christian D. Larson