Higienistki i asystentki EDUASYST – wykłady

Rzeczywistość zmienia się niezwykle szybko. Dotyczy to również standardów pracy w gabinecie stomatologicznym.
W trakcie szkolenia przedstawię krok po kroku jak powinno wyglądać profesjonalne asystowanie przy zabiegu endodontycznymz z użyciem mikroskopu.
Zaprezentuję jaką aktualną wiedzę należy posiadać by wyprzedzać myśli lekarza – cel asystowania przy endodoncji mikroskopowej m.in.

praca techniką na cztery ręce,
zadania asysty w poszczególnych procedurach endodontycznych,
odpowiednia komunikacja asysta- lekarz,

Dowiesz się jakie umiejętności praktyczne i zasady ergonomiczne wpływają na komfort, satysfakcje i zadowolenie z powierzonych Ci zadań.

Podczas wykładu spróbuję odpowiedzieć na pytanie, jak powinna wyglądać idealna wizyta higienizacyjna.
Czy kazdego Pacjenta przyjmujemy wedlug takiego samego schematu?
Co zrobić,aby zdobyć Jego zaufanie ?
W jaki sposób rozmawiać ,motywować i przekonać do regularnych spotkań w gabinecie higieny.

Chirurgia stomatologiczna, w obrębie której znajduje się miedzy innymi implantologia obejmuje ogromną ilość różnych zabiegów w obszarze jamy ustnej i twarzoczaszki, profesjonalna asysta jest bardzo istotnym ogniwem zabiegu. Jej rola w prawidłowym przygotowaniu gabinetu, pacjenta oraz zespołu, a także w procesie rekonwalescenci jest nieoceniona. Podczas wykładu zostaną przedstawione poszczególne etapy związane bezpośrednio z zabiegiem chirurgicznym i okresem do usunięcia szwów.

Nadwrażliwość zębów jest jednym z problemów z jakim zgłaszają się pacjenci do gabinetu stomatologicznego. Aby ją zmniejszyć stosuje się odpowiednie preparaty zarówno w gabinecie stomatologicznym jak i przez pacjenta samodzielnie w domu. Na rynku dostępne są produkty z fluorem, hydroksyapatytem, argininą, azotanem potasu czy ACP. Nie na każdego pacjenta podziała ten sam produkt, dlatego warto zapoznać się z tym co oferuje nam współczesna stomatologia w zakresie leczenia nadwrażliwości zębów.

Podczas wykładu będziemy omawiać co będzie skuteczniejsze, zastosowanie hydroksyapatytu czy fluoru po zabiegach higienizacji. Przedstawiony zostanie przegląd preparatów oraz wyjaśnimy do jakiego typu pacjenta dany preparat będzie najlepszy. Poruszona zostanie również kwestia często kontrowersyjnego fluoru, omówiona zostanie jego rola ,zastosowanie w poszczególnych grupach wiekowych pacjentów, jego wskazania i przeciwskazania. Na zakończenie omówione zostaną preparaty z fluorem oraz hydroksyapatytem dostępne na rynku dla profesjonalistów, porównane zostaną z preparatami drogeryjnymi.

Kserostomia, nazywana także suchością jamy ustnej jest zespołem objawów wywoływanych zmniejszoną ilością wydzielanej śliny. Może być powodowana przez zażywane leki, towarzyszyć niektórym chorobom lub być wynikiem stresu. Bez względu na etiologię kserostomia jest bardzo uciążliwa dla pacjenta i w znaczący sposób rzutuje na jakość życia osób nią dotkniętych.
Kluczem do skutecznego leczenia jest przede wszystkim ustalenie czynnika wywołującego chorobę oraz postawienie właściwej diagnozy. Podstawą prawidłowego rozpoznania jest bardzo dokładny wywiad podmiotowy i przedmiotowy. Następnie należy przeprowadzić procedury diagnostyczne i odpowiednie, w zależności od przyczyny, leczenie.
We wszystkich przypadkach, pacjent musi otrzymać wyjaśnienie natury choroby i instruktaż higieny jamy ustnej. Aby zwiększyć komfort życia pacjentów i wspomóc proces leczenia, zalecane jest wprowadzenie szeregu zmian dotyczących nawyków higienicznych, dietetycznych oraz stosowania specjalistycznych produktów do higieny jamy ustnej, a czasami nawet leków.

Odpowiadając nowym potrzebom i rosnącym oczekiwaniom pacjentów powstała potrzeba stworzenia innowacyjnego i nowoczesnego gabinetu higieny.  W takim gabinecie nie może zabraknąć lasera – niewątpliwie jednego z większych osiągnięć współczesnej stomatologii.
Ta małoinwazyjna metoda leczenia powierzchownego pozwala leczyć bez przerywania ciągłości tkanek, a więc jest całkowicie bezpieczna. W dobie rosnącego tempa życia laser pozwala skrócić czas pracy higienisty/tki, a pacjentom umożliwia szybszy powrót do normalnego funkcjonowania po wielu stomatologicznych zabiegach.
Lasery zdecydowanie zmieniły standard postępowania po zabiegach chirurgicznych, implantologicznych, periodontologicznych, a także zabiegach higienizacyjnych. Umiejętnie wykorzystywane są niezastąpionym i nowoczesnym narzędziem w rękach higienistki stomatologicznej i pozwalają na podwyższenie poziomu satysfakcji z jakości leczenia pacjenta.

W trakcie wykładu poruszone zostaną kwestie wpływu stanu jamy ustnej na przebieg ciąży i płód, higiena jamy ustnej przyszłej mamy i dziecka od pierwszych dni życia. Przygotowanie rodziców i dziecka do wizyty adaptacyjnej, właściwy moment na jej przeprowadzenie oraz przebieg.

Facebook