IV Kongres Stomatologii organizowany przez Polskie Towarzystwo Stomatologiczne
Harmonogram Kongresu Stomatologii podczas Warsaw Dental Medica Show
Sala nr. 4
10.30-11.30
dr med. dent. Bassel A. Jamra | wykład (w języku angielskim)
Jak uniknąć ekstrakcji zęba?
Podczas wykładu zaprezentowany będzie nowy aparat SUS3, jego zalety i różne możliwości zastosowania klinicznego, np. leczenie dotylnej wady zgryzu, alternatywa dla operacji dysgnathii, dystalizacja w szczęce, zakotwiczenie i zamknięcie szczeliny (alternatywa zastosowania aparatu headgear i miniimplantów) oraz terapia CMD, chrapania i bezdechu sennego.
11.30-12.30
dr n. med. Kinga Grzech-Leśniak | wykład
Możliwości wykorzystania lasera w gabinecie ogólnym stomatologicznym – przegląd procedur
Podczas wykładu omówione zostaną lasery, długości fal i zastosowania laserów: w leczeniu próchnicy, stomatologii dziecięcej (m.in. fotobiomodulacja), praktyce ortodontycznej, protetyce, periodontologi i implantologii.
14.30-15.30
prof. dr hab. n. med. Tomasz Gedrange | wykład
Komplikacje w ortochirurgii
Na częstość występowania powikłań po leczeniu orto-chirurgicznym ma wpływ wiele czynników. Wśród nich szczególne znaczenie mają: ocena wskazań i czynników ryzyka, prawidłowość leczenia oraz doświadczenie zespołu. Podczas wykładu będą przedstawione i omówione przyczyny poszczególnych powikłań, które mogą wystąpić na wszystkich etapach leczenia, sposoby ich rozpoznania i leczenia, a także zapobiegania ich wystąpieniu.
15.30-16.30
prof. dr hab. n. med. Marzena Dominiak | wykład
Witamina D a wady zgryzu
Nieprawidłowy wzrost kości twarzoczaszki prowadzi do powstania wad szkieletowych i zębowych, co skutkuje występowaniem wad zgryzu. Nie wszystkie przyczyny wad zgryzu zostały do tej pory wyjaśnione. W rozwoju nieprawidłowości kośćca zwraca się uwagę na ogólne niedobory, w tym witaminy D3 (VD3), która powoduje min. krzywicę. W ostatnich badaniach okazało się, że przewlekły jej niedobór może przyczyniać się do powstawania wad zgryzu szkieletowego. Celem prezentacji będzie przedstawienie min wpływu niedoboru VD3 na rozwój wad zgryzu oraz kształt i budowę zębów. Omówione zostaną również zasady prawidłowej diagnostyki i następowego leczenia pacjentów.
13:00-18:30
Sala nr. 6
dr med. dent. Bassel A. Jamra
WARSZTATY
4,5h | maks. 15 osób
Nowy aparat SUS3 w zastosowaniu klinicznym
Podczas warsztatów zostanie zaprezentowany SUS3 (Sabbagh Universal Spring), czyli nowy międzyszczękowy aparat teleskopowy ze zintegrowaną sprężyną. SUS3 jest kontynuacją SUS2, który sprawdza się na rynku stomatologicznym od 18 lat.
*liczba miejsc ograniczona
10.30-12.30
prof. Massimo Frosecchi | wykład (w języku angielskim)
Część 1: Zabiegi laserowe w leczeniu chorób przyzębia
W ostatnich latach zaproponowano kilka klas laserów w celu usprawnienia leczenia niechirurgicznego. Wypróbowano fotobiomodulację, fotochemiczne, fototermiczne i fotomechaniczne właściwości różnych laserów, szczególnie podczas zabiegów bezpłatowych. Połączenie konwencjonalnych zabiegów i laserów to obiecujący obszar do badań i klinicznego zastosowania.
Część 2: Zastosowanie implantów w medycynie estetycznej
Sukces implantów natychmiastowych w obszarze estetycznym jest szczególnie związany ze ścisłymi warunkami i nie we wszystkich przypadkach jest przewidywalny. Jak w przypadku wszystkich złożonych i zaawansowanych procedur prawidłowe planowanie, dokładne wykonanie i umiejętności klinicysty są kluczowymi czynnikami sukcesu.
14.30-15.30
lek. stom. Radosław Jadach | wykład
Transplantacja vs transpozycja. Idea Jednej Rany (One Wound Idea): wskazania, przeciwskazania, możliwości i ograniczenia
Transplantacja jako procedura chirurgiczna, wymagająca wykonania rany dawczej i biorczej, budzi u pacjentów uzasadniony lęk. W zabiegach odtwórczych tkanek twardych i miękkich można alternatywnie wykonać transpozycję tkanek w zakresie jednej rany, uzyskując równie dobry efekt morfologiczno-estetyczny i stabilny w czasie. Jak kwalifikować technikę do niebezpiecznej lub bezpiecznej grupy, jak wykonywać procedurę krok po kroku autor przedstawia podczas wykładu na bazie własnych przypadków klinicznych.
15.30-16.30
prof. dr hab. n. med. Mariusz Lipski | wykład
Jak zachować żywą miazgę? Metody i materiały stosowane w leczeniu próchnicy głębokiej i próchnicowo/przypadkowo odsłoniętej miazgi
Wykład dotyczyć będzie metod zalecanych obecnie w leczeniu próchnicy głębokiej i bardzo głębokiej. Szczególna uwaga zostanie zwrócona na techniki stosowane w celu uniknięcia odsłonięcia miazgi oraz metody, które stosuje się, gdy dojdzie do przypadkowego lub próchnicowego osłonięcia tej tkanki. Omówione zostaną materiały używane w leczeniu próchnicy głębokiej oraz odsłoniętej lub amputowanej miazgi ze szczególnym uwzględnieniem cementów na bazie krzemianów wapnia i materiałów konwencjonalnych.
10.30-11.30
dr hab. n. med. Wojciech Bednarz | wykład
Błędy jatrogenne zawinione i niezawinione w chirurgii plastycznej dziąsła
Błędy lekarskie popełniane przed, w trakcie i po leczeniu w zakresie chirurgii plastycznej dziąsła mogą wpłynąć na utratę funkcji tkanek przyzębia, na pogorszenie estetyki i komfortu pacjenta. Dla eliminacji błędów ważne są m.in.: prawidłowa kwalifikacja do zabiegów, stosowanie optymalnej techniki zabiegowej czy użycie odpowiednich narzędzi.
11.30-12:30
prof. dr hab. n. med. Marcin Kozakiewicz | wykład
E-papierosy w życiu stomatologa
Rozwijająca się moda na palenie papierosów elektronicznych skłoniła autora do przyjrzenia się zjawisku i przeglądu piśmiennictwa w tym zakresie. W wykładzie przedstawione zostaną aktualne poglądy medyczne związane z używaniem papierosów elektronicznych i ich wpływ na zdrowie jamy ustnej.
14.30-15.30
prof. dr hab. n. med. Krzysztof Simon | wykład
Zakażenia SARS-CoV-2 z punktu widzenia każdego lekarza
Celem wykładu jest pokazanie najważniejszych informacji na temat biologii koronawirusa SARS-CoV2, symptomatologii klinicznej COVID-19 oraz współczesnych możliwości leczenia i zapobiegania temu zakażeniu. Dodatkowo poruszone zostaną najbardziej aktualne kwestie dotyczące nabywania odporności biernej poprzez szczepienie w momencie pojawiania się kolejnych mutacji koronawirusa. Przekazane zostaną także informacje dotyczące potencjalnych możliwości zakażeń krzyżowych SARS-CoV2 w gabinecie stomatologicznym.
15.30-16.30
prof. dr hab. n. med. Tomasz Konopka | wykład
Zmiany w jamie ustnej w okresie zakażenia SARS-CoV2 i po jego przebyciu
Celem wykładu jest przedstawienie na podstawie piśmiennictwa oraz dotychczasowych wspólnych obserwacji lekarzy zakaźnych i stomatologów z UM we Wrocławiu symptomatologii zmian na błonie śluzowej oraz w przyzębiu w okresach zakażenia SARS-CoV2 i po jego przebyciu. W jednym badaniu kliniczno-kontrolnym zaobserwowano, że pacjencie z ciężkim zapaleniem przyzębia istotnie mają większe ryzyko wszystkich powikłań z powodu COVID-19, śmierci z tego powodu, potrzeby wspomagania wentylacji oraz potrzeby przyjęcia na oddział intensywnej opieki medycznej.
14.30-16.30
Sala nr. 5
lek. stom. Paweł Andersz
WARSZTATY
Abrazja powietrzna – bezbolesne, minimalnie inwazyjne leczenie i zwiększona adhezja
Warsztat praktyczny z użyciem piaskarki abrazyjnej z płaszczem wodnym PrepStart H2O oraz mikropiaskarki abrazyjnej Microetcher IIa (produkty Danville Materials/Zest Dental Solutions USA). Ćwiczenia praktyczne na zębach fantomowych oraz płytkach szklanych – zapoznanie się z techniką pracy abrazją powietrzną.
prof. Massimo Frosecchi
prof. Massimo Frosecchi
prof. dr hab. n. med. Marzena Dominiak
prof. dr hab. n. med. Marzena Dominiak
prof. dr hab. n. med. Tomasz Gedrange
prof. dr hab. n. med. Tomasz Gedrange
prof. dr hab. n. med. Tomasz Konopka
prof. dr hab. n. med. Tomasz Konopka
prof. dr hab. n.med. Marcin Kozakiewicz
prof. dr hab. n. med. Marcin Kozakiewicz
dr hab. n. med. Wojciech Bednarz
dr hab. n. med. Wojciech Bednarz
dr n.med. KINGA GRZECH-LEŚNIAK
dr hab. n.med. KINGA GRZECH-LEŚNIAK, prof. UMW
lek. stom. Radosław Jadach
lek. stom. Radosław Jadach
prof. dr hab. n. med. Mariusz Lipski
prof. dr hab. n. med. Mariusz Lipski
prof. dr hab. n. med. Krzysztof Simon
prof. dr hab. n. med. Krzysztof Simon
lek. stom. Paweł Andersz
lek. stom. Paweł Andersz
dr med. dent. Bassel A. Jamra
dr med. dent. Bassel A. Jamra