Medycyna Estetyczna – wykłady

Today modern dentists are extremely focused on the aesthetic results: the smile is extremely important for everyone as well as a natural and fresh look. Dentists are asked to create the best smile reshaping not only the teeth but all the aspects of the smile within the whole face.
To create an integrated protocol, facial analysis is the first important step to take. The Author will present his own experience in smile area with Filler, Botox and Bio-stimulating materials such as Heterologous Collagen Type I.
The new trend is a global vision of the face, intraoral and perioral, dealing with teeth, skin, soft tissues and above all with the patient aspirations and wellbeing.

Przedstawione zostaną kompleksowe metody odmładzania i korekty defektów estetycznych dolnej jednej trzeciej części twarzy, z uwzględnieniem technik medycyny estetycznej w połączeniu z estetyką stomatologiczną. Nowe spojrzenie na możliwości uzyskania ” harmonijnego uśmiechu” z jednoczesnym naturalnym odmłodzeniem całej twarzy.

Przedstawione zostaną założenia medycyny przeciwstarzeniowej, której celem jest holistyczne zapewnienie dobrostanu psychicznego i fizycznego do późnego wieku. Co robić, aby żyć długo, cieszyć się zdrowiem, urodą i sprawnością w każdej dziedzinie do późnego wieku. Tajemnice stulatków.

Z uwagi na ciągle rosnącą popularność medycyny estetycznej wśród lekarzy wielu specjalności, istnieje potrzeba organizacji kursów czy seminariów dla osób początkujących w tej dziedzinie. Niniejszy wykład będzie wsparciem praktycznym zarówno dla
lekarzy początkujących, jak i dla tych, którzy chcą odświeżyć swoją wiedzę. Kombinacja informacji merytorycznych, ilustracji anatomicznych, fotografii klinicznych i materiałów filmowych pozwolą na dokładne zaznajomienie się z tematem. Podczas wykładu zostaną omówione: techniki mezoterapii, instrumentarium, zasady bezpiecznego stosowania mezoterapii, wskazania i przeciwwskazania do wykonania zabiegu, rodzaje dostępnych preparatów oraz różne techniki iniekcyjne, pozwalające na osiągnięcie bezpiecznych i wymiernych rezultatów, z zachowaniem wymogów estetyki.
Mezoterapia jest minimalnie inwazyjną techniką iniekcyjną, która polega na podawaniu substancji aktywnej bezpośrednio do skóry za pomocą wielokrotnych płytkich nakłuć. Wczesne, a nawet zapobiegawcze stosowanie mezoterapii jest najlepszą opcją anti-aging dla każdego rodzaju skóry. Jako bezpieczna i stosunkowo tania metoda zapobiegająca starzeniu się skóry mezoterapia powinna się znaleźć w zakresie zabiegów u wszystkich, którzy są świadomi procesu starzenia się skóry i chcą go minimalizować.

Proces starzenia się jest procesem wieloetapowym i wielopoziomowym. Obejmuje skore i tkankę podskórną. W efekcie dochodzi do wiotczenia, zaników i zmian wolumetrycznych. Odmładzanie z wykorzystaniem własnego osocza bogatopłytkowego czy czy własnych komórek regeneracyjnych i macierzystych nazywane jest odmładzaniem autologicznym.
Odmładzanie autologiczne polega na zainicjowaniu procesów regeneracyjnych poprzez stymulację komórek tkanek do większej aktywności. Kiedy zabieg z wykorzystaniem własnego osocza bogatopłytkowego pacjenta działa i dlaczego często pacjentki zgłaszają brak efektu. Rodzaje zabiegów z wykorzystaniem własnych komórek regeneracyjnych i macierzystych pacjenta i które z tych zabiegów są rzeczywistym przeszczepem komórek macierzystych. Różnice między komórkami macierzystymi pozyskanymi z tkanki tluszczowej a komórkami macierzystymi pozyskanymi z krwi obwodowej. Potencjał komórek macierzystych z krwi pępowinowej i jak dużo tracimy nie mogąc ich stosować.

Miejscowy nadmiar tkanki tłuszczowej jest zmorą współczesnej kobiety żyjącej w tak zwanym „Professional world”. Powszechny tryb życia z małą ilością ruchu, dieta oraz promowane standardy urodowe wpędzają wiele kobiet w kompleksy. Wiele pacjentek gabinetów medycyny estetycznej przez wiele lat próbuje sobie poradzić z tym problemem wykorzystując niemal wszystkie dostępne możliwości zabiegowe.
Metody redukcji nadmiaru tkanki tłuszczowej dzielimy na inwazyjne i nie inwazyjne. Najbardziej inwazyjną i niosąca największe ryzyko powikłań jest zabieg liposukcji.
Nieinwazyjne metody to lipoliza oraz metody z wykorzystaniem urządzeń, takich jak lasery, urządzenia ultradźwiękowe lub krio.
Skuteczność, a tym samym efekt końcowy jest bardzo zróżnicowany jak i cena za zabieg.

EasyLift® to innowacyjna metoda minimalnie inwazyjnego liftingu wykonywanego za pomocą stałych nici. Zabieg nie wymaga narkozy ani długiego okresu rekonwalescencji, a efekty są spektakularne i porównywalne do tych uzyskiwanych metodami chirurgicznymi, a nawet lepsze. Efekt bardzo wyraźnego uniesienia tkanek utrzymuje się nawet do 10-12 latDr Franciszek Strzałkowski : Członek American Academy of Aesthetic Medicine oraz Niemieckiego Towarzystwa Terapeutow Toksyną Botulinową. Specjalizuje się w zabiegach z wykorzystaniem toksyny botulinowej, nici liftingujących niewchłanialnych, a także w wypełnieniach kwasem hialuronowym oraz mezoterapii. Współpracuje w jednym z największych szpitali w Niemczech, w Klinice Uniwersyteckiej w Akwizgranie. Jedyny lekarz wykonujący zabiegi metodą EasyLift® w Polsce i w Niemczech. Swoją wiedzą i doświadczeniem dzieli się podczas licznych wykładów i szkoleń.Prywatnie dr Franciszek Strzałkowski jest wielkim miłośnikiem piękna. Od wielu lat zwiedza najlepsze galerie sztuki na świecie. Dzięki obserwacji wielkich dzieł nabywa niezwykłą wrażliwość i wyczucie estetyki, co wykorzystuje w swojej pracy.

Gwarancją dobrze wykonanych zabiegów medycyny estetycznej są: znajomość anatomii, która pozwala na prawidłowe zastosowanie preparatów w określonych obszarach, dokładna analiza twarzy pacjenta aby zachować jej naturalny wygląd i bezpieczny (znaczy przewidywalny i czysty mikrobiologicznie) preparat.
W czasie swojej sesji Dr Krzysztof Ziemlewski omówi szczegóły anatomiczne oraz zaprezentuje bezpieczne miejsca i techniki podawania preparatów. To wszystko przy użyciu najwyższej jakości, przebadanych produktów FILORGA ART FILLER®.

Uśmiech od zawsze był postrzegany jako jeden z elementów atrakcyjności człowieka. Skupia na sobie uwagę aż w 47 procentach, dystansując nawet oczy. Podczas uśmiechu
pracuje 17 mięśni twarzowych, a do wyrażenia smutku zaangażowanych jest ich aż 43. Uśmiech to także wzajemna relacja między czerwoną a białą estetyką. Poprawa estetyki tkanek twardych zęba przyczynia się do zmiany przebiegu brzegów siecznych, podniesienia zwarcia, podparcia dla mięśni i tkanek miękkich twarzy sprzyjając ich prawidłowemu napięciu. Estetyka czerwona pozwala korygować niedoskonałości w położeniu zenitu obrysu dziąsła, równowagi poziomu
dziąsła oraz wysokości kontaktów międzyzębowych. Jest ona obszarem działań dla biologicznych metod mających na celu przywrócić zdrowie i dobrą kondycję skóry
stosowanych w medycynie estetycznej. Wśród preparatów, które znajdują zastosowanie w stomatologii lub potencjalnie mogą znaleźć, wymienić należy kwas hialuronowy,
kolagen, osocze bogatopłytkowe i bogatofibrynowe czy toksynę botulinową. Z drugiej strony medycyna estetyczna adaptuje substancje wykorzystywane od dawna w medycynie
regeneracyjnej przyzębia, do których należą białka pochodne macierzy szkliwa oraz hydroksyapatyt.

Dobrą jakość życia , zdolność pamięci oraz zachowanie zdrowego wyglądu pomimo upływających lat, możemy probować osiągnąć m,in, poprzez hamowanie starzenia się komórek.Uzupełnianie niedoborów hormonalnych, witamin, mikro- i makroelementów oraz antyoksydantów jest istotnym czynnikiem tego procesu.
Antyokstydanty-są to związki, które zapobiegają oksydacji innych związków lub neutralizują wolne rodniki./ uważane za jeden z głównych elementów procesu starzenia/.Witaminy- należy traktować jako biokatalizatory , które są niezbędne do przebiegu licznych procesów zachodzących w żywych organizmach. Po 50 rż dochodzi do upośledzenia wydzielania wielu hormonów- DHEA, Estradiolu Testosteronu, Melatoniny, Tyroksyny,Ghreliny i Wit D3. Zwiększa się natomiast wydzielanie FSH,LH,TSH, Insuliny, Adipocytokin. Konsekwencją tych zaburzeń jest pogorszenie funkcji organizmu, ale powinniśmy pamietać ,że tempo obnizania się wydolności organizmu jest indywidualne i zmienne, zatem wiek kalendarzowy człowieka nie może być miernikiem jego sprawnośći.

Toksyna botulinowa została odkryta w 1817 r. przez niemieckiego lekarza Justyna Kernera jako przyczyna śmierci pacjenta wskutek zatrucia spleśniałą kiełbasą. W 1896 belgijski bakteriolog Emile Van Ermengen wyizolował toksynę. Toksyna od jej wyizolowania, wzbudzała duże zainteresowanie naukowców. Po dokładnym poznaniu mechanizmu jej działania, została użyta po raz pierwszy przez amerykańskiego okulistę Allana Scotta, do leczenia zeza.
Lista zastosowań medycznych toksyny botulinowej typu A stałe wzrasta. Dziś wykorzystywana jest w okulistyce, urologii, pediatrii, ginekologii, stomatologii
I medycynie estetycznej, oraz wielu innych specjalnościach medycznych.
Toksyna botulinowa to wysoce swoista, cynkowo- zależna endopeptydaza. Białkiem docelowym jest białko SNAP 25. Blokuje uwalnianie neuroprzekaźników, między innymi acetylocholiny, blokując przewodnictwo na płytce nerwowo- mięśniowej.
W obrębie twarzy toksyna znajduje zastosowanie w wielu jednostkach chorobowych : zwichnięcie stawów skroniowo- żuchwowych, zwiększone wydzielanie śliny, dystonia ustno- żuchwowo- językowa, połowiczny kurcz twarzy, zespół Łucji Frey, uśmiech asymetryczny, uśmiech dziąsłowy, przerost mięśni żwaczy. Ostatnie doniesienia wskazują na skuteczność terapii toksyną botulinową typu A u pacjentów z nadmierną utratą włosów, a badania na modelach zwierzęcych wykazują pozytywny wpływ w terapii otyłości tą metodą.Terapie toksyną botulinową przeprowadzone w odpowiednich dawkach są bezpieczne, a znikoma liczba działań niepożądanych została udowodniona i potwierdzona klinicznie.

Utrata objętości to podstawowy mechanizm starzenia się twarzy. Na proces składa się redystrybucja tkanki tłuszczowej, zmiana kształtu szkieletu i inne zmiany składu tkanek. Podawanie kwasu hialuronowego w iniekcji to uznana metoda korekty utraty objętości, poprawy owalu twarzy i wspierania jej struktury. Podczas wykładu zostaną omówione metody oraz preparaty stosowane do wypełnienia tkanek miękkich.

Biorewitalizacja skóry to unikatowy sposób na pobudzenie i zintensyfikowanie naturalnych procesów regeneracyjnych i produkcyjnych skóry bez ryzyka zaburzenia jej podstawowych funkcji. Zabiegi biorewitalizacji pozwalają na intensywne działanie i jednocześnie ogromne bezpieczeństwo są niezwykle skuteczne w walczy z efektami starzenia się skóry. Podczas wykładu zostaną omówione metody, preparaty i urządzenia wykorzystywane w biostymulacji skóry.

Blizny po trądzikowe to szpecący problem ponad 20% pacjentów chorujących na trądzik. Obecnie w zakresie zaawansowanej dermatologii klinicznej istnieją możliwości skutecznego pozbycia się tego problemu. Wykorzystanie elementów chirurgii i laseroterapii to z jednej strony znane i sprawdzone metody z drugiej zaś odpowiednie ich połączenie prowadzi do uzyskania spektakularnych i nieosiągalnych dotąd efektów.

Terapie przeciwstarzeniowe z zastosowaniem nowoczesnych urządzeń oraz nowych technologii laserowych cieszą się popularnością jak nigdy dotąd. Łączenie zabiegów wykorzystywanych dotychczas w monoterapii to nowe spojrzenie na problem leczenia następstw procesów starzenia. Niewielkie nawet zmiany znanych już technologii skutkują większą skutecznością i krótszym czasem rekonwalescencji. W perspektywie najbliższych 2 lat możemy oczekiwać dalszych przełomowych rozwiązań.

Lasery to obecnie najczęściej stosowane urządzenia w medycynie estetycznej. Zrozumienie ich działania oraz prawidłowa kwalifikacja do zabiegu do klucz do udanego i bezpiecznego zabiegu. Mimo, że powikłania po zabiegach laserowych sięgają 15% możemy ich uniknąć w swojej praktyce powiększając rzeszę zadowolonych pacjentów i budując opinię specjalisty w tej dziedzinie.

Facebook