VI Kongres Stomatologii pod Patronatem PTS
Czwartek - 7 września 2023
10:00 – Otwarcie Kongresu i Konferencji Stomatologicznej
dr n. med. Hubert Gołąbek
10:15 – 11:15
dr n. med. Hubert Gołąbek
„Endodoncja mikrochirurgiczna -wskazania praktyczne”
Endodoncja mikrochirurgiczna jest nieodłączną częścią współczesnej endodoncji. To cała gałąź procedur pozwalających na długoczasowe zachowanie zęba w jamie ustnej w przypadku braku możliwości przewidywalnego przeprowadzenia leczenia endodontycznego od strony korony zęba. Zobacz więcej
Są to nie tylko zabiegi mikrochirurgicznej resekcji wierzchołka korzenia, ale również te związane między innymi z zaopatrzeniem resorpcji zewnętrznej czy perforacji korzenia. W trakcie wykładu zostaną przedstawione kliniczne wskazania oraz kryteria kwalifikacji do zabiegów endodoncji mikrochirurgicznej, aby słuchacze mieli możliwość wkroczenia w świat endodoncji od strony korzenia, dzięki zdobyciu kluczowej, opartej na dowodach naukowych wiedzy w tym zakresie.
prof. dr hab. n. med. Mariusz Lipski
11:15 – 12:15
prof. dr hab. n. med. Mariusz Lipski
„Bioceramika w endodoncji - nie tylko w tzw. trudnych przypadkach, ale i na co dzień”
Uczestnicy wykładu zostaną zapoznani z obecnie dostępnymi na rynku materiałami bioceramicznymi stosowanymi w leczeniu endodontycznym zębów. Zobacz więcej
Na podstawie przypadków omówione zostanie ich zastosowanie w tzw. trudnych przypadkach jak i podczas standardowego leczenia kanałowego. Zaprezentowane zostaną nowe metody, które wprowadzono do endodoncji w związku z dostępem do hydraulicznych cementów krzemowo-wapniowych.
Prof. Hande Şar Sancaklı
- Dyplom DDS w 2000 r., Wydział Stomatologii Uniwersytetu w Stambule
- Doktorat w 2007 roku na podstawie rozprawy doktorskiej pt. „Porównanie antybakteryjnego działania środków wiążących zębinę in vitro” – Wydział Stomatologii Uniwersytetu w Stambule
- doc. Stopień naukowy profesora w 2012 roku; Stopień naukowy prof. w 2020 r
- 2012 – Wykładowca wizytujący w King's College Dental Institute, Guy's Hospital
- Publikacje naukowe w czasopismach indeksowanych międzynarodowo/krajowo, rozdziały w książkach
- Wykłady w różnych programach magisterskich, międzynarodowych konferencjach, seminariach i praktycznych kursach stomatologii odtwórczej na temat stomatologii adhezyjnej, stomatologii małoinwazyjnej i materiałów do wypełnień
- Członkostwa w międzynarodowych towarzystwach naukowych
- Członek Zarządu Uniwersytetu w Stambule
- Członek Zarządu Komisji Spraw Międzynarodowych Tureckiego Stowarzyszenia Stomatologicznego
- Członek Zarządu Stowarzyszenia Tureckiej Akademii Stomatologii Estetycznej-EDAD
- Przewodnicząca Grupy Roboczej ds. Ustawicznego Kształcenia Medycznego URE/FDI
- Regionalny dyrektor ds. kształcenia ustawicznego FDI na Europę
14:00 – 15:00
Prof. Hande Şar Sancaklı
„Current adhesive cementation protocols - an update on the materials”
Adhesive cementation is a complex procedure that requires knowledge of adhesive principles and adherence to the clinical protocol in order to obtain durable bonding between tooth structure and restorative material.
Zobacz więcej
Contemporary adhesive materials enable the use of all[1]ceramic indirect restorations for all situations where maximum aesthetics and biocompatibility are essentially primary. However, failure rates of certain materials have given rise to a quest for the best possible cementation method. The adhesive cementation of all-ceramic crowns places high requirements on both the dental practitioner and the adhesive system due to the special preparation design required for adhesive cementation. Lecture will include the evidence-based review of the new adhesive materials and protocols to streamline the clinical procedures and to ensure predictable, reproducible results in everyday clinical practice
Assoc. Prof. Ali Cekici
15:00 – 16:00
prof. Ali Cekici
„Successful non-surgical periodontal therapy in daily dental practice”
Non-surgical periodontal treatment, also known as Phase I therapy or Initial periodontal therapy is one of the most important steps in the systemic structure of the periodontal treatment approach. Zobacz więcej
The philosophy behind this approach gives its potential for success in terms of resolution of periodontal inflammation and healthy periodontal tissues for longer periods. With our increased knowledge in periodontal disease pathogenesis and technological advances in our tools and devices, we have better and predictable treatment outcomes with non-surgical treatment alone.
When there’s inflammatory disease symptoms around dental implants, the treatments strategies are also based on our knowledge from periodontal disease. Although it is more challenging.
In this lecture, how to apply non-surgical periodontal treatment in clinical practice and the key to success will be discussed with clinical cases. The advances in our tools and devices that are used during the treatment will be overviewed.
16:30 – zakończenie pierwszego dnia Kongresu
Piątek - 8 września 2023
10:00 – otwarcie drugiego dnia konferencji
Lek. dent. Agnieszka Nieścieronek
10:15 – 11:15
Lek. dent. Agnieszka Nieścieronek
„Implantologia nie jest trudna. Od prostych implantacji do nawigowanych zabiegów implantoprotetycznych - czyli jak to ugryźć?”
Implantologia nie jest trudna. Od prostych implantacji do nawigowanych zabiegów implantoprotetycznych – czyli jak to ugryźć ?Zobacz więcej
Z jednej strony implant to tylko kawałek tytanu wprowadzony w kość, z drugiej ogrom wiedzy potrzebny żeby efekt tej implantacji był przewidywalny i długoterminowy. Jak planować leczenie implantoprotetyczne? Jak wdrożyć leczenie implantologiczne do kompleksowych planów leczenia, które wymagają współpracy kilku specjalistów? Jak przejść od prostych zabiegów implantacji do zabiegów wspomaganych cyfrowo? Planowanie, harmonogram, przebieg procesu leczenia i efekty na podstawie przypadków własnych.
Dr hab. n. med. Bartłomiej Górski
11:15– 12:15
Dr hab. n. med. Bartłomiej Górski
„Zamień wyzwanie w okazję, czyli biologiczna regeneracja tkanek przyzębia.”
Ubytki w obrębie tkanek twardych i miękkich przyzębia pogarszają rokowanie dotyczące zachowania zęba oraz często utrudniają realizowanie kompleksowych planów leczenia. Zabiegi chirurgiczne z zakresu regeneracji tkanek pozwalają na zachowanie funkcji i estetyki, ale wymagają od Nas zarówno wiedzy, wyobraźni, jak też konkretnych umiejętności manualnych. Zobacz więcej
Przed naszym spotkaniem, chciałbym Państwa poprosić o przemyślenie następujących kwestii:
– Jakie są dla Was wskazania i przeciwwskazania do ekstrakcji zęba, zwłaszcza w odcinku estetycznym?
– Kiedy wybieracie odbudowę utraconego zęba za pomocą wszczepu stomatologicznego, a w jakich przypadkach decydujecie się na wykonanie mostu protetycznego?
– W jakich sytuacjach klinicznych możliwa jest implantacja natychmiastowa, a kiedy nie powinno się jej wykonywać?
– Jakie biomateriały mają największy potencjał w regeneracji tkanek przyzębia?
– Jakie jest rokowanie dotyczące zachowania zęba ze zredukowanym przyzębiem?
Obecność recesji dziąsła lub ubytku policzkowej blaszki kostnej, szczególnie w odniesieniu do odcinka estetycznego, w sposób oczywisty komplikuje procedurę chirurgiczną, ale czy stanowi przeciwwskazanie do zabiegu regeneracyjnego? W trakcie naszego spotkania chciałbym przedstawić Państwu nowoczesne podejście chirurgiczne do zabiegów z zakresu regeneracji tkanek przyzębia nie tylko w przypadku korzystnych warunków wyjściowych, ale przede wszystkim, gdy konieczna jest odudowa zarówno tkanek twardych, jak i miękkich. Porozmawiamy o tym, w jaki sposób poprawić rokowanie dotyczące zachowania zębów ze zredukowanym przyzębiem oraz jak traktować takie zęby w kontekście planów leczenia interdyscyplinarnego.
Serdecznie zapraszam Państwa na to spotkanie.
12:15 – 14:00 - przerwa
Dr hab. n. med. Piotr Majewski
14:00 – 15:00
Dr hab. n. med. Piotr Majewski
„Ekstrakcja zęba i co dalej?”
Usunięcie zęba niesie za sobą konsekwencje polegające na zaniku kości wyrostka zębodołowego oraz architektury tkanek miękkich otaczających koronę zęba.Zobacz więcej
Odbudowa protetyczna mostami protetycznymi opartymi o zęby sąsiednie lub koronami osadzonymi na wszczepach niesie ze sobą problemy natury funkcjonalnej i estetycznej.
Czy można zapobiec resorpcji kości po usunięciu zęba? Jak wpłynąć na zachowanie struktur tkanek miękkich w okolicy przyszłych uzupełnień protetycznych? Czy każdy zębodół poekstrakcyjny jest taki sam? Czy można implantować wszczep śródkostny w zębodół bezpośrednio po ekstrakcji i po co? Kiedy przeprowadzać zabiegi odtwórcze i jakimi biomateriałami? Czy zawsze kość autogenna to „złoty standard”? Czym różni się strefa „estetyczna” od „nieestetycznej”. Jakie są parametry oceny rezultatu końcowego zabiegów odtwórczych? Czy zawsze regenerujemy kość po to by wprowadzić implant?
Te i inne zagadnienia zostaną przedstawione podczas wykładu, który oparty będzie w całości na własnym materiale klinicznym.
lek. dent. Bartosz Mulawa
15:00 – 16:00
Lek. dent. Bartosz Mulawa
„Implantologia przemyślana – czyli nowe rozwiązania implantologiczne w celu osiągniecia przewidywalnych efektów leczenia.”
Implantologia przemyślana – czyli nowe rozwiązania implantologiczne w celu osiągniecia przewidywalnych efektów leczenia.
W swojej prezentacji przedstawię jak sobie radzę z trudnymi sytuacjami klinicznymi moich pacjentów. Zobacz więcej
Jak na co dzień wygląda moja praca. Czy planowanie ma tak wielkie znaczenie w naszej praktyce? Nie zabraknie ciekawych przypadków klinicznych, powiem co robić by nie popaść w rutynę i uniknąć wypalenia zawodowego.
Piątek – 8 września 2023
lek. stom. Paweł Andersz
lek. stom. Paweł Andersz
Abrazja powietrzna – bezbolesne, minimalnie inwazyjne leczenie i zwiększona adhezja
Część teoretyczna warsztatu:
Podstawowe informacje o abrazji powietrznej i zastosowaniach w gabinecie stomatologicznym, a w tym:
- Rodzaje piaskarek
- Piaskarki abrazyjne do bezbolesnego opracowywania ubytków oraz mikropiaskarki abrazyjne
- Różnice pomiędzy opracowaniem ubytku piaskarką abrazyjną i wiertłem, korzyści dla lekarza i pacjenta, ograniczenia metody
- Zasady pracy minimalnie inwazyjnej
- Praktyczne uwagi dotyczące techniki pracy
Część praktyczna warsztatu:
Demonstracja i warsztat praktyczny z użyciem piaskarki abrazyjnej z płaszczem wodnym PrepStart H2O oraz mikropiaskarki abrazyjnej Microetcher IIa (produkty Danville Materials / Zest Dental Solutions USA)
Ćwiczenia praktyczne na zębach fantomowych oraz płytkach szklanych – zapoznanie się z techniką pracy abrazją powietrzną
Podczas wykładu poruszone zostaną następujące zagadnienia:
- co to jest abrazja powietrzna i do czego można ją zastosować w gabinecie stomatologicznym (m. in. opracowywanie ubytków, zwiększania adhezji w przypadku wkładów koronowo-korzeniowych, licówek i korony oraz naprawa porcelany czy oczyszczanie zamków ortodontycznych z kleju, usuwanie cementu)
- piaskarki abrazyjne do bezbolesnego opracowywania ubytków oraz mikropiaskarki abrazyjne
- różnice pomiędzy opracowaniem ubytku piaskarką abrazyjną i wiertłem, korzyści dla lekarza i pacjenta, ograniczenia metody
- praktyczne uwagi dotyczące techniki pracy
- prezentacja przypadków
Sobota - 9 września 2023
10:00 – otwarcie trzeciego dnia Konferencji
Panel: Kompetencje w leczeniu pacjentów stomatologicznych przez lekarzy dentystów bez i ze specjalizacją
Tomasz Piotr Konopka
10:15 – 10:45
Prof. dr hab. Tomasz Konopka
„Algorytmy leczenia periodontologicznego przez lekarzy dentystów ogólnie praktykujących”
Nowe standardy kształcenia na kierunku lekarsko-dentystycznym oraz 76 umiejętności w praktycznym nauczaniu klinicznym jasno definiują granice kompetencji nabywanych przez absolwenta polskich studiów na tym kierunku o profilu ogólnoakademickim. Zobacz więcej
Zakres wymaganych umiejętności praktycznych z periodontologii oraz klinicznej patologii jamy ustnej odpowiada wytycznym europejskim sformułowanym przez Europejskie Towarzystwo Periodontologiczne. Przedkliniczny kurs periodontologiczny zasadniczo ma nauczyć podstawowych zabiegów profilaktyczno-leczniczych w warunkach symulacji medycznej oraz prowadzenia profesjonalnej profilaktyki periodontopatii. Periodontologiczne zajęcia kliniczne z pacjentami na roku IV i V mają z kolei nauczyć klinicznego i epidemiologicznego badania periodontologicznego, współczesnej klasyfikacji chorób przyzębia i chorób okołowszczepowych przyjętej na świecie w 2017 roku, prowadzenia niechirurgicznego i farmakologicznego leczenia chorób przyzębia i okołowszczepowych oraz rozpoznawania i leczenia ostrych stanów periodontologicznych. Zagadnienia te opisuje 9 typowo periodontologicznych umiejętności praktycznych. Zakres zajęć klinicznych z zakresu patologii jamy ustnej obejmuje diagnostykę i leczenie wybranych chorób błony śluzowej jamy ustnej (w tym w szczególności zaburzeń potencjalnie nowotworowych), symptomatologię chorób ogólnych w jamie ustnej oraz profilaktykę onkologiczną ukierunkowaną na jamę ustną. Odnosi się do nich 6 umijętności praktycznych. Ważną umiejętnością jest formułowanie problemów badawczych współczesnej periodontologii w duchu medycyny wspartej dowodami naukowymi.
Celem prezentacji będzie zatem pokazanie granicy periodontologicznych umijętności praktycznych pomiędzy szkoleniem przed- i podyplomowym oraz odniesienie się do wymogów europejskich w tym względzie. Ustalenia takie mają znaczenie nie tylko dla ewaluacji standardów kształcenia, ale wyboru profilu kształcenia a także budowania koszyka świadczeń gwarantowanych przez państwo z zakresu stomatologii realizowanych przez lekarzy dentystów ogólnie praktykujących.
prof. dr hab. n. med. Tomasz Gedrange
10:45-11.15
prof. dr hab. n. med. Tomasz Gedrange
“Jakie umiejętności zdobywamy w ortodoncji po studiach a jakie po specjalizacji ”
W trakcie wykładu będą przedstawione umiejętności jakie zdobywa absolwent Wydziałów Lekarsko-Stomatologicznych w Polsce i zagranica w dziedzinie ortodoncji. Zobacz więcej
Jakie są postawy prawne do działań stomatologicznych bez umiejętności. Przedstawione zostaną możliwości edukacji w dziedzinie ortodoncji oraz rozliczenia z NFZ przez lekarza stomatologa ze specjalizacją oraz bez specjalizacji.
Renata Dziedzicka
11:00 – 11:45
Renata Dziedzicka
„Biosmalto - bioaktywne materiały odbudowujące i pobudzające mineralizację twardych tkanek szkliwa, zębiny i cementu korzeniowego.”
Z wykładu dowiecie się Państwo jak stosując bioaktywne preparaty, uzyskujemy najwyższą skuteczność w odbudowie, ultra głębokiej remineralizacji szkliwa, zębiny cementu korzeniowego.Zobacz więcej
W wykładzie zobaczymy jak wzbudzenie hydroxyapatytu jonami MG, SR, Citozanem pobudzającymi zarodkowanie, utrzymywanie utworzonego kryształu w miejscu demineraliazaji, tworzenie nowej fazy mineralnej w otwartych kanalikach zębinowych, zapobieganiu nadwrażliwości, utracie jonów odpowiedzialnych za bezpieczeństwo twardych tkanek zęba.
prof. dr hab. n. med. Marzena Dominiak
11.15-11.45
prof. dr hab. n. med. Marzena Dominiak
Dr Agnieszka Pacyk
12:00- 12:45
dr Agnieszka Pacyk
„Ozonowana oliwa z oliwek oraz probiotyk jako ważny elemt profilaktyki oraz działania wspomagające w chorobach przyzębia.”
Podczas wykładu dowiecie się Państwo o tym jak nowoczesne preparaty do domowej higieny jamy ustnej mogą pomóc pacjentom implantologicznym oraz onkologicznym. Kontekstowy dobór pasty, płukanki czy szczotki pozwala wspierać też leczenie stomatologiczne pacjentów z cukrzycą, kserostomią czy też u sporej grupy nałogowych palaczy.Zobacz więcej
Nowoczesne leczenie nie kończy się więc w gabinecie stomatologicznym. Może bowiem być wspierane innowacyjnymi produktami o działaniu ochronnym dla błon śluzowych jamy ustnej (na przykład po zabiegach periodontologicznych).
Co więcej linia PREVENT zawiera PROBIOTYKI, więc działanie jest wielopoziomowe.
Efekt tak przeprowadzonej terapii jest osiągany szybciej oraz w sposób bardziej komfortowy dla pacjenta.
Współczesna higienistka stomatologiczna jako ważny członek zespołu stomatologicznego oraz wyposażona w preparaty o właściwościach profilaktycznych realizuje fundamentalne założenia medycyny zapobiegawczej. Ale od teraz, mając do dyspozycji innowacyjną linię produktów PREVENT o właściwościach bioaktywnych staje się bardziej zaangażowana w sam proces terapeutyczny. Jej rolą bowiem staje się zindywidualizowane podejście do problemu zdrowotnego każdego pacjenta i bycie koordynatorem domowych zabiegów higienizacji. Po tym szkoleniu będziecie Państwo jeszcze lepszymi profesjonalistami !!
Dr Błażej Szczerbaniewicz
13:00 – 14:00
Dr Błażej Szczerbaniewicz
„Cyfrowe planowanie uśmiechu z Invisalign Smile Architect. Jak narzędzia cyfrowe mogą wspomóc proces planowania leczenia odtwórczego?”
Ortodoncja jako specjalistyczna dziedzina stomatologii zajmuje się przede wszystkim diagnostyką, porfilaktyką zębowych i kostnych wad zgryzu. Rozwój technologiczny dał możliwość trójwymiarowego planowania leczenia. Poprzez dynamiczny rozwój nowych metod leczniczych wymagana jest bardziej precyzyjna diagnostyka. Zobacz więcej
Wykorzystując tomografię komputerową możemy dokładniej ocenić oraz zakwalifikować wady ortodontyczne w tym zaburzenia relacji szczęki i żuchwy. Często jednak nie nadają się one do leczenia wyłącznie ortodontycznego, zwłaszcza gdy występują wraz ze stłoczeniami. Wady tego rodzaju powinny być leczone przez interdyscyplinarny zespół ortodontyczno – chirurgiczny.
W większości przypadków korekta położenia szczęki prowadzi do funkcjonalnej i estetycznej poprawy. Coraz częściej w leczeniu wad ortognatycznych zastosowanie znajduje medycyna regeneracyjna, która jest już znana w chirurgii rekonstrukcyjnej. Błędem jest ignorowanie zaburzeń szkieletowych u dorosłych pacjentów w nadziei, że można wpłynąć na tworzenie kości przez ortodontyczny ruch zęba.
Prof. dr hab. Marcin Kozakiewicz
14:00 – 15:00
Prof. dr hab. Marcin Kozakiewicz
„Zmiany kostne wokół obciążonych wszczepów zębowych”
Leczenie implantologiczne jest powszechnie stosowane. U pacjentów z odpowiednimi warunkami kostnymi jest wręcz technicznie łatwe do wykonanie, a wybór wszczepów jest bardzo szeroki. Leczenie to jest też bardzo skuteczne.Zobacz więcej
Ze tego względu ciekawe i ważne wydaje się obserwowanie zachowania kości stykającej się z obciążonym czynnościowo wszczepem. Autor stara się powiązać jakość kości z wielkością obserwowanego zaniku brzeżnego i rokowaniem długoterminowego utrzymania się wszczepu zębowego.