Kongres Medycyny Estetycznej 2021

Partner Strategiczny

Partner Merytoryczny

IV KONGRES MEDYCYNY ESTETYCZNEJ

Wyjątkowe wydarzenie edukacyjne dla lekarzy stomatologów, którzy działają lub chcą poszerzyć swój zakres usług o zabiegi w obszarze medycyny estetycznej. Skorzystaj z teoretycznej i praktycznej wiedzy przekazywanej podczas Kongresu oraz sprawdź najnowsze produkty oraz trendy w branży estetycznej podczas targów.

Harmonogram Kongresu Medycyny Estetycznej podczas Warsaw Dental Medica Show

Sala nr. 1

10.00-10.30

Laser CO2 – dlaczego jest to pozycja obowiązkowa w gabinecie medycyny estetycznej?

Rynek medycyny estetycznej dynamicznie się rozwija. Rosnąca konkurencja wymusza od gabinetów wprowadzania do oferty coraz wyższych rabatów, większych promocji i innych ofert zmniejszających rentowność gabinetu przy jednocześnie rosnących kosztach prowadzenia działalności. Innym sposobem na rozwój gabinetu i pozyskanie nowych pacjentów to poszerzanie jego oferty. Jednym z rozwiązań może być wprowadzenie do oferty urządzeń, np. lasera CO2.

lek. Krzysztof Kaczyński


10.30-10.55

Królewskie zabiegi – lifting Wiktorii

Dr Maciej Panek


10.55-11.20

Podstawy modelowania twarzy

dr Maciej Rogala


11.20-11.45

Modelowanie ust

Dr Karolina Winkel


11.45-12.05

Pytania do autorów filmów


12.25-12.45

Program Harmony – kompleksowa ocena twarzy, jakości skóry oraz ustalania kolejności wykonywania zabiegów z zakresu medycyny estetycznej.

Coraz częściej pacjent estetyczny przychodzi do gabinetu z pewną wizją swojego wyglądu i chęcią dokonania konkretnych zmian. Ale czy na pewno są one zawsze słuszne? Jak wyjść naprzeciw oczekiwaniom pacjenta, zarekomendować najbardziej odpowiedni mix zabiegowy i osiągnąć naturalne rezultaty? Przedstawiamy program Harmony, opracowany przez konsylium lekarzy z 18 krajów, który systematyzuje konsultacje estetyczne oraz zwiększa świadomość pacjenta o istocie kompleksowej oceny twarzy, a nie tylko wybiórczych okolic.
Karolina Stopińska – Brand Manager Medical Devices, Galderma


14.00-15.00

Restylane MasterClass Tips & Tricks – pokazy zabiegowe w oparciu o materiały video technik iniekcji kwasu hialuronowego

Moderator – Karolina Stopińska Brand Manager Medical Devices Restylane & Sculptra

1. Okolica oka okiem okulisty

Obecnie ponad 42% pacjentów wybiera okolicę oka jako pierwszy obszar poddawany zabiegom dermatologii estetycznej. Dla lekarza okolica oka stanowi wyzwanie, gdyż jest to obszar bardzo delikatny. Oczodół jest obszarem bogato unaczynionym i unerwionym.
Skóra w tym rejonie starzeje się szybciej niż w innych rejonach ciała, głównie dlatego, że jest bardzo cienka, bez tkanki podskórnej i jest niemal pozbawiona gruczołów łojowych. Z czasem dochodzi do pojawienia się i nasilenia wiotkości tkanek nie tylko powiek, ale także mięśnia okrężnego oka, dźwigacza powieki, przegrody oczodołowej.
Te zmiany zauważalne są w postaci wiotkości skóry, opadania powiek, opadania łuków brwiowych, pojawienia się przepuklin tłuszczowych, wrażenia zapadnięcia oka oraz jego zmniejszenia się.
Podczas warsztatu zostaną zaprezentowane techniki regeneracji okolicy oka, w szczególności modelowanie środkowej części twarzy, wypełnienie doliny łez, powiek górnych oraz dolnych w oparciu o zaawansowaną znajomość anatomii tej okolicy.
Przedstawione zostaną algorytmy postępowania w przypadku pojawienia się powikłań tj. ślepota, krwiak oczodołowy oraz ryzyka udaru mózgu. Przedstawiony będzie praktyczny schemat wykonywania zabiegu.
Lek. Magdalena Korwin

2. Linia żuchwy, broda, usta – zabiegi iniekcyjne w dolnej część twarzy z wykorzystaniem wypełniaczy na bazie kwasu hialuronowego Restylane.
Ponad połowa zabiegów medycyny estetycznej wykonywana jest w dolnych partiach twarzy. Jednym z najbardziej powszechnych zabiegów jest modelowanie i nadawanie objętości ustom, czy też kształtowanie brody. Mimo popularności tych zabiegów, okolica dolnej części twarzy nie należy do łatwych okolic zabiegowych ze względu na zachowanie geometrii, kompleksowego postrzegania pacjenta i jego atrakcyjności. Oznaki starzenia uwypuklają się w tej części twarzy bardzo wyraźnie przez wzgląd na grawitację, która wzmacnia widoczność zaniku poduszeczek tłuszczowych, ścieńczenia skóry i utraty jej elastyczności. Po budowie dolnej części twarzy, linii żuchwy i brody można również przewidzieć sposób starzenia się dzięki czemu można zaplanować zabiegi prewencyjne, aby poprawnie wymodelować kształt i rysy twarzy oraz nadać pacjentowi atrakcyjniejszy wygląd. W trakcie wykładu będzie możliwość zapoznania się z wykorzystaniem w praktyce programu Harmony do oceny pacjenta oraz spersonalizowanym podejściem do zabiegów w okolicy dolnej części twarzy u pacjentów w różnym wieku. Omówione zostaną techniki modelowania dolnej części twarzy tj. linii żuchwy, brody oraz ust z wykorzystaniem produktów Restylane pozwalających uzyskać naturalne efekty. Wszystkie zabiegi prezentowane będą na podstawie materiałów video
Lek. Krzysztof Widerkiewicz


15.00-15.30

Rola macierzy zewnątrzkomórkowej oraz skuteczne metody jej regeneracji.

Zastosowanie Sunekos 200 u pacjentów z zaburzonym wydzielaniem śliny.

Dr Edyta Adamczyk – Kutera

10.00 – 10.30

Na przekór przyzwyczajeniom – nowe formuły oraz wyzwania zabiegów BONT-A.

Toksyna botulinowa typu A od ponad 20 lat z powodzeniem stosowana jest w celu redukcji zmarszczek górnych partii twarzy oraz ograniczenia powstawania nowych, dając szybki i kontrolowany efekt dzięki rozluźnieniu mięśni powodujących te niedoskonałości. Wieloletnie doświadczenia w stosowaniu toksyny botulinowej w rzeczywistej praktyce klinicznej pozwoliły zidentyfikować nowe potrzeby względem tej terapii zarówno ze strony lekarza, jak i pacjenta. Odpowiedzią na nie, są opracowywane w ramach badań klinicznych nowe formuły BoNT-A , które poza usprawnieniem protokołu zabiegowego poprawić mają przede wszystkim skuteczność i bezpieczeństwo leczenia. Solidne dane kliniczne oraz proces produkcyjny oparty na rozwiązaniach przyjaznych środowisku naturalnemu to pozytywne trendy wyznaczające kierunki w tym obszarze
lek. Magdalena Korwin


10.30 – 11.00

Od kwalifikacji do satysfakcji. Skuteczność zabiegów z użyciem toksyny botulinowej w 5 krokach.

Wykład stanowić będzie odpowiedź na pytanie, jak uzyskać precyzyjne i przewidywalne efekty terapii z zastosowaniem toksyny botulinowej typu A (BoNT-A). Efekt redukcji zmarszczek z zastosowaniem toksyny botulinowej różni się w zależności od pacjenta i obszaru leczenia. Kluczowe czynniki mające wpływ na odpowiedź kliniczną to m.in. indywidualna anatomia, proces przygotowania toksyny, zależność pomiędzy dawką a odpowiedzią na leczenie oraz czas przechowywania roztworu po rekonstytucji. Zrozumienie farmakologii klinicznej terapii BoNT-A może być użyteczne dla standaryzacji technik podawania toksyny i osiągnięcia spójnych oraz optymalnych efektów terapeutycznych.
dr hab. n. med. Joanna Czuwara


11.00 – 11.30

Kluczowe czynniki wpływające na szybkość działania i czas utrzymywania się efektów. Współczesne rozumienie mechanizmu działania toksyny botulinowej.

Neurotoksyny botulinowe typu A mają taki sam mechanizm działania, a uzyskiwany efekt związany jest z zastosowaną dawką. Skuteczność leczenia obejmująca początek działania i czas

utrzymywania się odpowiedzi zależna jest od zawartości aktywnej neurotoksyny na rekomendowaną dawkę. Dane kliniczne wskazują na istniejące różnice pomiędzy poszczególnymi BoNT-A względem powyższego parametru, określanego również mianem potencjału cząsteczkowego, przekładającego się na uzyskane efekty zabiegu estetycznego.
dr hab. n. med. Joanna Czuwara


11.30-12.15

Jak stworzyć gabinet doskonały

Gabinet jest żywym organizmem. To nie tylko lokal i jego lokalizacja, wystrój oraz zakres usług, ale zespół osób wykształconych, zmotywowanych i przygotowanych do udzielania pomocy pacjentom. A współpraca w zespole bywa zjawiskiem o wiele bardziej wymagającym, niż wyposażenie w najnowocześniejszy sprzęt i zorganizowanie profesjonalnej kampanii marketingowej. Najlepszym sposobem podnoszenia jakości usług medycznych jest stałe przyglądanie się swojej działalności z perspektywy pacjenta. To pacjent widzi w czym jesteśmy dobrzy, a czego nam brakuje.

Zbigniew Kowalski jest wykładowcą i konsultantem, który prowadził „gabinetowe rewolucje” dla kilkuset placówek w kraju i za granicą. W trakcie wykładu, na bazie niemal dwudziestoletniej praktyki, przedstawi kluczowe elementy, o które warto zadbać, aby gabinet systematycznie zbliżał się do doskonałości.

Zbigniew Kowalski


12.15-13.00

Quo Vadis Medycyno Estetyczna

Rynek medycyny estetycznej to niezwykle dynamiczny segment, w którym bardzo duże znaczenie mają trendy wyznaczane przez pacjentów i zachowania konsumenckie. Wraz z firmą Croma od 3 lat badamy czynniki sukcesu w branży na podstawie analiz ilościowych oraz pogłębionych wywiadów z pacjentami z całej Polski. W wystąpieniu przedstawię najnowsze wyniki badania rynku medycyny estetycznej, które mogą być kluczowe dla efektywnego zarządzania gabinetem i jego promocją. Opowiem jak zmieniły się oczekiwania pacjentów w ciągu ostatnich lat i co dzisiaj jest najistotniejsze z perspektywy pacjenta w miejscu, w którym chcą wykonywać zabiegi.

Mariusz Smoliński


13.30 – 15.00

Holistyczna terapia opatentowaną formułą aminokwasową – od nutraceutyku do pielęgnacji domowej.

Podczas wykładu wskażemy rolę mitochondriów w immunometabolizmie oraz skuteczne metody wspierające biogenezę tych niezwykle ważnych organelli komórkowych. Przedstawimy preparaty oparte na opatentowanej formule aminokwasów i kwasu hialuronowego zarówno w zastosowaniach estetycznych jak i terapeutycznych. Zaproponujemy protokół wspierający efekty wykonywanych zabiegów poprzez odpowiednio dobraną pielęgnację domową.
Dr Edyta Adamczyk – Kutera


15.45 – 16.15

Podstawy laseroterapii

Rozwój laseroterapii ma dziś jeden cel: zaspokoić rosnące oczekiwania klientów, wyposażając gabinety i kliniki w możliwie największą liczbę technologii zamkniętych w jednym urządzeniu. W czym innym specjalizują się lasery Nd: YAG, za co innego doceniamy Er: YAG. Rozwiązania typu Q-switched także mają swoje konkretne przeznaczenie. Podczas wykładu zostaną omówione podstawy fizyczne generacji wiązki laserowej oraz jej unikalne cechy. W dalszej kolejności zostaną przedstawione mechanizmy oddziaływania wiązki laserowej z tkanką oraz kluczowe parametry w laseroterapii i ich wzajemne zależności. Przedstawione zostaną także zasady BHP pracy z laserami oraz opowiemy dlaczego w jaki sposób dobrać odpowiednie okulary ochronne.
dr inż. Paweł Kniażewski


16:15 – 17:00

Zabiegi laserowe w Twoim gabinecie

Zobacz, co w dziedzinie estetyki i medycyny estetycznej potrafią platformy laserowe FOTONA. Ponad 50 lat doświadczenia umożliwiło firmie stworzenie zaawansowanych i wszechstronnych technologii laserowych. Głowice laserowe połączone w inteligentne, wielofunkcyjne systemy zapewniają klinikom i gabinetom wykonywanie pełnego spektrum zabiegów laserowych. Podczas wykładu zaprezentowane zostaną procedury zabiegowe oraz efekty pracy przy użyciu najpotężniejszej kombinacji laserów Er: YAG i Nd: YAG w laserze Fotona Spectro SP oraz ultrawydajnego systemu PICO-NANO-KTP Fotona StarWalker®.
lek. Anna Jędrowiak

09.30-10.00

Linerase – atelokolagen we wskazaniach estetycznych oraz w terapiach zmian na błonach śluzowych.

Atelokolagen to preparat znany i stosowany w Polsce już od wielu lat, jego zalety wiązane były do tej pory, ze skuteczną poprawą jakości skóry. Najnowsze badania pokazują skuteczność preparatu w leczeniu liszaja Wilsona, leukoplakii na błonach śluzowych jamy ustnej i okolic intymnych.
Dr Edyta Adamczyk – Kutera


10.00-10.30

BTL EMBODY – zbuduj swoje mięśnie

Energia elektromagnetyczna o wysokiej intensywności HFEM (High-Intensity Focused Electromagnetic Technology), to technologia, która w ostatnich dwóch latach wyraźnie zaznaczyła swoją obecność na rynku usług beauty. Na czym polega fenomen jej popularności? W jaki sposób działają procesy wywoływane przez nią w mięśniach i tkance tłuszczowej? W jaki sposób możemy wykorzystać tę technologię w zabiegach łączonych z innymi rozwiązaniami do modelowania sylwetki i odchudzania? Wykład będzie oparty o własne doświadczenie jak i badania kliniczne.
lek. med. Jarosław Rządkowski


10.30-11.10

Anatomia i starzenie się twarzy. Pułapki anatomiczne w medycynie estetycznej

Tradycyjnie proces starzenia się twarzy postrzegano przez pryzmat spowodowanego grawitacją opadania tkanek oraz obniżającej się elastyczności skóry. Dzisiaj wiemy, że procesy odpowiedzialne za starzenie się twarzy są bardziej złożone, a zmiany widoczne zewnętrznie, w tym zmarszczki na skórze tłumaczy się obecnie jako wtórne konsekwencje procesu starzenia. Zmiana paradygmatu w korygowaniu objawów starzenia się twarzy wynika bezpośrednio z poszerzenia się wiedzy na temat procesów starzenia na poziomie fizjologicznym, anatomicznym i klinicznym, stąd też ewolucja technik iniekcji preparatów kwasu hialuronowego, pozwalająca na osiągnięcie maksymalnego efektu liftingującego, bez powodowania przerysowania czy nadmiernej korekcji twarzy. Niniejszy wykład będzie wsparciem praktycznym zarówno dla lekarzy początkujących, jak i dla tych, którzy chcą odświeżyć swoją wiedzę z zakresu anatomii i procesów starzenia się twarzy. Kombinacja informacji merytorycznych, ilustracji anatomicznych, fotografii klinicznych i materiałów filmowych pozwoli na dokładne zaznajomienie się z tematem.

Podczas wykładu zostaną omówione: proces starzenia się twarzy, anatomia twarzy w aspekcie wykonywania zabiegów medycyny estetycznej oraz zasady bezpiecznego stosowania preparatów kwasu hialuronowego, pozwalające na zminimalizowanie powikłań naczyniowych oraz na osiągnięcie wymiernych rezultatów, z zachowaniem wymogów estetyki twarzy.

dr n. med. Lidia Majewska


11.10-11.50

Od mezoterapii do biostymulacji

Biostymulacja tkankowa to prężnie rozwijający się kierunek w medycynie przeciwstarzeniowej. Możliwość selektywnego zadziałania na poziomie komórkowym i receptorowym sprawia, że nowoczesne produkty do regeneracji skóry stają się coraz bardziej skuteczne, a ryzyko działań niepożądanych jest minimalne. Tematem mojego wykładu będzie omówienie klasycznej mezoterapii oraz stymulacji tkankowej za pomocą długołańcuchowych polinukleotydów. Przedstawiane produkty działają wykorzystując trzy kierunki aktywności: receptorowy, pobudzając fibroblasty do różnicowania i produkcji białek macierzy zewnątrzkomórkowej, wiążący wodę w głębokich warstwach skóry właściwej, tzn. „efekt gąbki elektrostatycznej” oraz antyoksydacyjny, polegający na długotrwałym wychwytywaniu wolnych rodników. Podzielę się również z Państwem moimi doświadczeniami klinicznymi z użyciem omawianych preparatów.

Prof. Wioletta Barańska-Rybak


11.50-12.30

Zastosowanie preparatów wypełniających na bazie kwasu hialuronowego

Starzenie się skóry jest naturalnym, nieodwracalnym, wieloczynnikowym procesem wynikającym z upływu czasu; polega na zmniejszeniu aktywności komórek oraz spowolnieniu mechanizmów ich odnowy. Pierwsze zmarszczki określane jako zmarszczki mimiczne pojawiają się już około 25-30 roku życia. Z czasem uwidaczniają się zmarszczki nie związane z mimiką, utrzymujące się także w czasie spoczynku – zmarszczki statyczne, np. pogłębione bruzdy nosowo-wargowe, zmarszczki wokół ust i na całej skórze twarzy. Są one widocznymi objawami powolnych zmian zachodzących w obrębie wszystkich struktur twarzy. Z tego powodu starzenie się twarzy należy rozpatrywać w aspekcie trójwymiarowości, oceniając stan tkanki kostnej, układu mięśniowego oraz skóry. Tylko kompleksowe, wielokierunkowe podejście do odtwarzania objętości i wygładzania zmarszczek pozwoli przywrócić twarzy młodszy, naturalny wygląd. Uzupełnienie braków pojawiających się w obrębie obszaru śródtwarzowego, wypełnienie fałdów, korekta ust, modelowanie żuchwy, podbródka i skroni preparatami kwasu hialuronowego przyniesie oczekiwany efekt odmłodzenia twarzy.

Strategia zabiegów – Dr Iwona Marycz-Langner


12.45-13.45

Możliwości zastosowania laserów stomatologicznych w medycynie estetycznej

Jernej Kukovic jest konsultantem dermatowenerologiem specjalizującym się w medycynie laserowej, dermatoonkologii i dermatochirurgii. Dr Kukovic ukończył studia na Uniwersytecie Medycznym w Lublanie w Słowenii, a następnie odbył staż w Klinice Chirurgicznej Uniwersyteckiego Centrum Medycznego w Lublanie. Pracował jako lekarz w Klinice Chirurgii Rekonstrukcyjnej, Estetycznej, Plastycznej i Leczenia Oparzeń oraz w Klinice Dermatowenerologicznej, obie w Uniwersyteckim Centrum Medycznym w Lublanie. Pracuje również jako lekarz w Centrum Medycznym Remeda w Domžale, Słowenia.

Dr Jernej Kukovic


14.00-16.10

Galderma BoNT-A Symposium
Moderator: Iwona Król – Starzomska, Doradca Medyczny Galderma

Tematy poszczególnych wykładów:

1. Lekarz kontra pacjent – różnice w oczekiwaniach oraz ocenie skuteczności zabiegów.
Warunkiem zakończonego sukcesem zabiegu estetycznego jest odpowiednia komunikacja na linii pacjent – lekarz i właściwa identyfikacja oczekiwań obu stron, co do końcowego efektu. Lekarz praktyk musi stawić czoła wyzwaniu, którym jest rozszyfrowanie motywacji kierujących pacjentem w osiągnięciu jego specyficznych potrzeb. Prawidłowo przeprowadzony zabieg z zakresu medycyny estetycznej to złożony proces nie ograniczający się jedynie do wyboru proponowanej terapii i jej zastosowania, ale przede wszystkim uświadomienie pacjenta, co do możliwości osiągnięcia oczekiwanych efektów oraz ewentualnego ryzyka.
Wykładowca: lek. Krzysztof Widerkiewicz

2. Różnorodność budowy anatomicznej a dostosowanie protokołu zabiegowego dla osiągnięcia najlepszych rezultatów klinicznych.
Znajomość aspektów anatomicznych dotyczących układu mięśni twarzy uwzględniająca m.in. płeć pacjenta, masę mięśniową, gęstość naczyń krwionośnych i dostosowanie protokołu zabiegowego z użyciem neuromodulatora jakim jest toksyna botulinowa podstawowy czynnik pozwalający osiągnąć pożądane efekty zabiegu estetycznego. Brak wiedzy w tym zakresie uniemożliwia opanowanie prawidłowej techniki iniekcji toksyny botulinowej zwiększając ryzyko powikłań pozabiegowych i narażenie pacjenta na niebezpieczeństwo. Uwzględniając uwarunkowania osobnicze każdego pacjenta należy zrobić wszystko, aby w oparciu o własną wiedzę ryzyko to zminimalizować.
Wykładowca: dr hab. n. med. Joanna Czuwara

3. Łączenie BONT-A z preparatami do stymulacji tkanek – Mezobotox – hit czy kit?
Czy „mezobotox” stosowany, jako połączenie rozcieńczonej toksyny botulinowej wraz ze stymulatorem tkankowym to klucz do sukcesu terapeutycznego u pacjentów, którzy oczekują naturalnych efektów estetycznych? Czy dostępne są dane kliniczne potwierdzające skuteczność tego typu zabiegu z naukowego punktu widzenia? Jakie aspekty należy rozważyć planując zabieg estetyczny dostosowany do potrzeb pacjenta oczekującego małoinwazyjnej, a jednocześnie skutecznej terapii?
Wykładowca: lek. Magdalena Korwin

4. Skuteczne zastosowanie toksyny botulinowej w obszarze twarzoczaszki – bruksizm, napięciowe bóle głowy, uśmiech dziąsłowy.
Bruksizm prowadzący do niefizjologicznego ścierania powierzchni zębów, przewlekłych bólów głowy, zmiany owalu twarzy oraz uśmiech dziąsłowy, podczas którego zęby stają się optycznie mniejsze, a uśmiechnięta twarz wydaje się niezbyt atrakcyjna – to jedne z najczęstszych wskazań do zastosowania toksyny botulinowej w obszarze stomatologii. Wykład będzie oparty na danych klinicznych i doświadczeniach własnych w tej specyficznej populacji pacjentów.
Wykładowca: dr n. med. Dominika Polak

5. Czynniki zwiększające ryzyko wystąpienia działań niepożądanych, powikłań oraz braku satysfakcji pacjenta z zabiegu. Jak ich uniknąć i w jakim standardzie postępowania?
Wykładowca: lek. Magdalena Korwin

6. Co przyniesie przyszłość ? – przegląd nowych wskazań do zastosowania toksyny botulinowej.
Zastosowanie toksyny botulinowej zrewolucjonizowało możliwości leczenia w zakresie różnych wskazań w wielu obszarach terapeutycznych, na co z pewnością ma wpływ szybko pojawiający się efekty oraz akceptowalny profil bezpieczeństwa. Lista kolejnych wskazań ocenianych w ramach badań klinicznych i rzeczywistej praktyce lekarskiej stale rośnie. Wykład podsumowuje najnowsze doniesienia dotyczące potencjalnych możliwości zastosowania BoNT-A
Wykładowca: dr hab. n. med. Joanna Czuwara


16.15-17.00

 Stymulatory tkankowe – nowe możliwości w medycynie estetycznej

dr Łukasz Preibisz

Prof. dr hab. n. med. Wioletta Barańska – Rybak

Dr Iwona Marycz-Langner

Mariusz Smoliński

Zbigniew Kowalski

dr n. med. Dominika Polak

dr hab. n. med. Joanna Czuwara

lek. Magdalena Korwin

lek. Krzysztof Widerkiewicz

Karolina Stopińska

Dr n. med. Lidia Majewska

Dr Łukasz Preibisz

Dr Edyta Adamczyk – Kutera

Dr Krzysztof Kaczyński