Wybierz jeden z poniższych aby dowiedzieć się więcej.
Wybierz kongres
Podsumowanie II edycji Warsaw Dental Medica Show
II edycja Warsaw Dental Medica Show przeszła do historii. Międzynarodowe Targi i Kongres Stomatologii i Medycyny Estetycznej w Centrum Targowo-Kongresowym Ptak Warsaw to jedyne w Polsce takie wydarzenie integrujące środowisko stomatologii i medycyny estetycznej, realizowane w formule Wielkiego Branżowego Show. Warsaw Dental Medica Show charakteryzuje koncept mieszany – platforma biznesowa, a także przestrzeń dla lekarzy stomatologów i asysty stomatologicznej chcącej poszerzać swoją wiedzę w oparciu o praktykę. W części specjalnie przygotowanych sal konferencyjnych na żywo prezentowane są pokazy i zabiegi, w innych szczegółowo omawiane interesujące branżowe zagadnienia. To wielkie święto Stomatologii i Medycyny Estetycznej odbyło się w halach Ptak Warsaw Expo 5 – 7 września 2019.
Podczas imprezy zaprezentowane zostały oferty producentów i dystrybutorów z szeroko pojętej branży stomatologicznej i medycyny estetycznej. Tak jak w poprzednim roku, odbył się również Kongres dedykowany obu gałęziom, o którego poziom merytoryczny zadbali najlepsi specjaliści w branży: prof. dr hab. n. med Renata Górska, dr n. med. Michał Żarow, dr hab.. n. med. Paweł Plakwicz, dr hab. n. med. Jan Kowalski, dr hab. n. med. Ewa Czochrowska, dr n. med. Piotr Okoński, dr n. med. Lek. dent. Jacek Ciesielski, dr n. med. Lidia Majewska, lek. med. Bartosz Pawlikowski, dr n. med. Elżbieta Podgórska, lek. med. Urszula Brumer, prof. Andrea Corbo.
W tym roku odwiedzający mogli skorzystać z aż 14 stref tematycznych. Organizatorzy podzielili Warsaw Dental Medica Show na: Strefę Stomatologii i Medycyny Estetycznej, Strefę Innowacji i nowoczesnych technologii, Ergonomiczną Klinikę Stomatologiczną, Otwarte Forum Liderów, Panel Ekspertów, Strefę Kariery, Strefę Hosted Buyers, czyli platformę spotkań umożliwiających producentom budowanie trwałych relacji biznesowych z kluczowymi partnerami ze wschodu i zachodu Europy, Strefę Design & Style, Strefę Architektury, Strefę Finance, Strefę porad prawnych, Strefę Edukacji oraz International Show.
Innowacyjny charakter projektu przyciągnął na hale Ptak Warsaw Expo ponad 8000 odwiedzających, którzy wzięli udział w 86 wykładach, prowadzanych przez 87 wykładowców i 45 warsztatach tematycznych w 25 salach. 204 wystawców zaprezentowało 960 marek. W samym Kongresie udział wzięło aż 1054 uczestników. Warto podkreślić widoczny wzrost zainteresowania wydarzeniem w porównaniu do I edycji, która zgromadziła 5500 odwiedzających i 173 wystawców, którzy zaprezentowali 960 marek.
Organizatorzy Warsaw Dental Medica Show zadbali również o chwilę relaksu dla wystawców i odwiedzających. 5 września odbył się Wieczór Muzyczny, na którym wystąpiła legenda polskiego rynku muzycznego – Marek Sierocki. To jeden z najbardziej znanych polskich prezenterów muzycznych, publicysta i autor książek biograficznych znanych zespołów muzycznych. Prawdziwe Show czekało na uczestników jednak następnego dnia, kiedy to scenę przejął sławny Lou Bega, niemiecki piosenkarz, który największe triumfy święcił na przełomie XX i XXI wieku. To właśnie do słynnej piosenki „Mambo No. 5” z dorobku Artysty bawili się wystawcy wydarzenia.
Warsaw Dental Medica Show to wydarzenie, które ciężko zamknąć w jakiekolwiek ramy. To wspaniałe 3 dni, podczas których nauka przenika się z praktyką, platformą do budowania relacji biznesowych i wyjątkowym show. Już teraz serdecznie zapraszamy na III edycję targów, która odbędzie się 10-12 września 2020 roku w Ptak Warsaw Expo.
Strefa dla techników dentystycznych podczas Warsaw Dental Medica Show – wiedza i praktyka w najlepszym wydaniu!
W dniach 5-7 września 2019 w Ptak Warsaw Expo odbyły się Międzynarodowe Targi i Kongres Stomatologii i Medycyny Estetycznej WARSAW DENTAL MEDICA SHOW 2019. Branża techniki dentystycznej z niecierpliwością oczekiwała na tegoroczną edycję wydarzenia. Dlaczego?
Jedną z głównych stref tematycznych na targach była strefa Techników Dentystycznych. Po raz pierwszy na taką skalę na polskich targach organizatorom udało się zgromadzić praktyków z branży. Specjalna sesje warsztatowe, atrakcyjne wykłady, świetni prelegenci. A wszystko okraszone nutą humoru, muzyki i dobrej zabawy. W Ptak Warsaw Expo mieliśmy małe branżowe święto.
Głównym partnerem strefy była firma HOLTRADE, czołowy polski producent i dystrybutor materiałów i technologii dla sektora protetyki i techniki dentystycznej. We współpracy z innym polskim podmiotem KTI IMPLANTS powstał bardzo bogaty program szkoleń i warsztatów. – Bardzo otwarta formuła warsztatów, światowe nazwiska prelegentów, niezwykle aktywny program – to wszystko miało wpływ na świetną frekwencję – mówi Zofia Deja, dyrektor marketingu i współwłaściciel grupy HOLTRADE.
– Śmiało można powiedzieć, że to bardzo udane przedsięwzięcie. Wzięło w nim udział kilkuset techników z całej Polski, mieliśmy również gości z Ukrainy, Białorusi i Kazachstanu – mówi Agnieszka Dąbkowska, dyrektor targów Warsaw Dental Medica Show. – Będziemy je systematycznie rozwijać dodając nowe elementy, aby branża na stałe znalazła u nas swoje miejsce – dodaje.
Elementem całego wydarzenia były również warsztaty dla techników dentystycznych organizowane we współpracy z fundacją Silver Dent. W liczbach to onad 100 uczestników, 6 sal warsztatowych i atrakcyjny program zajęć dostosowany do aktualnych trendów w branży.
Już dziś wiadomo, że cała impreza w takim kształcie będzie kontynuowana. Organizatorzy Śmiało można stwierdzić, że w Nadarzynie wreszcie powstało miejsce stworzone specjalnie dla techników. W imieniu redakcji Nowoczesnego Technika Dentystycznego – partnera merytorycznego targów i strefy już dziś zapraszamy na kolejną edycję targów!
Warsaw Dental Medica Show 2019 – to ponad 200 firm z sektora stomatologii i medycyny estetycznej, ponad 1.000 uczestników kongresu i warsztatów dla lekarzy stomatologów, higienistek stomatologicznych i techników dentystycznych, 86 wykładów i prezentacji kongresowych oraz 45 praktycznych warsztatów. Kolejna edycja targów i kongresu odbędzie się w dniach 10-12 września 2019 roku
Fotorelacja 2019
.jpg)
.jpg)
.jpg)
.jpg)
.jpg)
.jpg)
.jpg)
.jpg)
.jpg)
.jpg)
.jpg)
.jpg)
.jpg)
.jpg)
.jpg)
.jpg)
.jpg)
.jpg)
.jpg)
.jpg)
.jpg)
.jpg)
.jpg)
.jpg)
.jpg)
.jpg)
.jpg)
.jpg)
.jpg)
.jpg)
.jpg)
.jpg)
.jpg)
.jpg)
.jpg)
.jpg)
.jpg)
.jpg)
.jpg)
.jpg)
.jpg)

PTS
Medycyna Estetyczna
Technicy Dentystyczni
Dla Asystentek i Higienistek
Stomatologia
dr n. med. Bartłomiej Kwiek, dr n. med. Konrad Walerzak
Twarz jest podstawowym narządem służącym do komunikacji społecznej. Jej obraz jest podstawą identyfikacji indywidualnej osoby, oceny jej wieku, stanu zdrowia, potencjalnych kompetencji, emocji i związanej z tymi cechami atrakcyjności. Cechy obrazu twarzy warunkujące atrakcyjność są dobrze poznane i wykorzystywane na co dzień przez programy używane do poprawy wizerunku wirtualnego w mediach społecznościowych. Nowe techniki medycyny estetycznej w tym szczególnie dermatologii i stomatologii estetycznej pozwalają na uzyskanie podobnych rezultatów w „realu”. Medyczne modyfikacje powinny jednak uwzględniać zachowanie zdrowia i pełnej funkcji narządu twarzy co jest warunkiem długotrwałego utrzymania atrakcyjności twarzy.
dr n.med. Piotr Okoński
dr Edgar Romero
Daniel Nowocin, Urszula Łaskawiec
Sprawdzenie świadomości zespołu recepcji w kwestii znajomości celu rozmowy (czy pracownik wie, w jakim celu odbiera telefon?), Omówienie struktury i sposobu prowadzenia rozmów z uwzględnieniem ich poszczególnych etapów, Wyjaśnienie jak czynniki dodatkowe wpływają na odbiór komunikacji przez Pacjenta (ton głosu, głośność, tempo itp.), Omówienie wpływu postawy i zaangażowania pracownika w kontakcie z Pacjentem (zwrócenie uwagi na dynamikę rozmowy, podekscytowanie, zniecierpliwienie, pouczanie czy lekceważenie Pacjenta), Podkreślenie dbałości o dobry wizerunek i wywieranie pozytywnego wrażenia na Pacjenta, Metody pomagające dostosować się do sposobu przekazu Pacjenta i otwarta z nim komunikacja, Omówienie rodzajów Klientów (Pacjentów) wraz z podaniem przykładów, Poszerzenie umiejętności formułowania jasnych i zrozumiałych dla Pacjenta komunikatów, Wyjaśnienie pojęcia „Aktywnego słuchania” wraz z przykładami odpowiedniego zastosowania poszczególnych metod, Pozyskiwanie wartościowych informacji od pacjenta – umiejętność zadawania odpowiednich pytań, Wyjaśnienie dlaczego i w jakim celu warto informować o korzyściach oraz rekomendować usługi placówki medycznej, Omówienie roli postaw i przekonań oraz ich przełożenia na skuteczność umawiania wizyt. Sposoby informowania o korzyściach, Zwrócenie uwagi na używane w rozmowach z Pacjentami zwroty (np. zdrobnienia, nawyki słowne, liczba mnoga), Zwrócenie uwagi na to jak można sobie poradzić w trudnych sytuacjach (np. reklamacja, roszczeniowy Pacjent), Radzenie sobie z obiekcjami i krytyką pacjenta, np. na temat ceny czy proponowanego terminu wizyty, Optymalizację przebiegu rozmowy – zwiększenie świadomości jak sposób prowadzenia rozmów wpływa na wizerunek placówki medycznej oraz jak asertywnie podchodzić do Pacjenta, Finalizację rozmów – „zamykania rozmów”, Ujednolicenie lub ustalenie standardów obsługi Pacjentów.
dr n.med. Piotr Okoński
dr n. med. Marcin Aluchna
Daniel Nowocin, Wojciech Lewandowski
Audyt aktualnych działań marketingowych wraz z rekomendacjami Uwarunkowania prawne normujące promocję podmiotów leczniczych w Polsce Najbardziej sprawdzone i skuteczne metody pozyskiwania pacjentów nowoczesne narzędzia promocji w Internecie, Strona internetowa placówki leczniczej to podstawowe i najważniejsze źródło marketingu. Jak powinien być przygotowany nowoczesny serwis www? Audyt strony WWW pod względem efektywności pozyskiwania nowych pacjentów – rekomendacje zmian i rozwoju serwisu WWW Wprowadzenie wszelkich kodów analitycznych i skryptów badania efektywności działań marketingowych Jak realizować działania Social Media dla podmiotu leczniczego Tworzenie akcji specjalnych i promocyjnych się Budowanie marketingu w oparciu o własną bazę pacjentów Promocja placówki poprzez jej specjalistów Content marketing medyczny Włączenie recepcji do działań pro-marketingowych
dr n.med. Piotr Okoński
Dr n. med. Jolanta Nowakowska-Socha
Michał Katarzyński
Ten wykład znakomicie systematyzuje standardy prowadzenia rozmów telefonicznych, aby pacjent umówił się i przyszedł na wizytę. Buduje wiedzę z zakresu fundamentów profesjonalnej komunikacji, niezbędnych do oferowania Doskonałej Obsługi Pacjenta przez personel rejestracji.
Michał Katarzyński
prof. dr hab. Renata Górska
„Poprawa estetyki uśmiechu przy pomocy licówek porcelanowych u pacjentów leczonych ortodontycznie.” W prezentacji zostanie poruszony temat estetycznego leczenia protetycznego po ukończonym leczeniu ortodontycznym. Nie zawsze leczenie ortodontyczne jest wystarczające do przywrócenia pełnej i satysfakcjonującej pacjenta estetyki uśmiechu. Dotyczy to pacjentów z uogólnionymi starciami zębów, szparowatością w odcinku przednim wynikającą z dysproporcji pomiędzy szerokością zębów a wielkością bazy kostnej, dysfunkcjami szkliwa oraz wymagających zmiany kształtu zębów jak w wypadkach ortodontycznego zamykania przestrzeni oraz zębach transplantowanych. W powyższych przypadkach dopiero leczenie protetyczne jest leczeniem docelowym.
Magdalena Szumska
Koszty procedur w stomatologii - mamy to policzone! Wszystko dla Was - kurs dla właścicieli gabinetów. Podczas kursu okaże się, które procedury są drogie dla właściciela gabinetu i dlaczego tak się dzieje. Kosztochłonność przestanie być tajemnicą. Pogromca mitów zarządczych w stomatologii wyjaśni, co nie działa i dlaczego? Czym jest ekonomia społeczna i jak się to liczy, aby zyski przełożyć na realia. Długofalowo, z sensem, w oparciu o naukowe dowody i jedyną prawidłowa ścieżkę, która działa zawsze. Ponad 120 klinik i gabinetów oraz 21 lat pracy - brak pomyłek i najwyższa jakość we wdrożeniach.
dr n.med. Maciej Żarow
Stomatogia zachowacza przeżywa swój renesans dzieki rozwojowi nowych technik adhezyjnych, materiałów, instrumentów oraz wyższej świadomości stomatologów oraz samych pacjentów. Lekarz stomatolog stając przed wyborem dostępnych technik powienien w świadomy i etyczny sposób przedstawić pacjentowi możliwe dziś opcje odbudowy zębów czy ewentualny zmiany poprawiające ich estetykę. W przypadku wielu pacjentów takie możliwości jak wybielanie, mikroabrazja, infiltracja szkliwa żywicą czy odbudowa żywicami kompozytowymi dają alternatywę dla tradyjnych rozwiazać protetycznych, często nawet bez ingerencji w twarde tkanki zębów. W innych bardziej kompleksowych przypadkach możliwe są techniki minimalnej preparacji i stosowania licówek porcelanowych, ale z zachowaniem reguł minimlanej preparacji.. W tym wypadku kluczowe jest planowanie, a lekarz i pacjent musi być świadomy końcowego kształtu zębów już na samym początku planowania leczenia. Techniki inwazyjnej preparacji odsłaniającej zębinę na dużej powierzni zęba na szczęście odchodzą dziś do przeszłości i są już dziś rzadko stosowane… oby jeszcze rzadziej! W czasie wykładu autor przedstawi na podstawie przypadków klinicznych wskazania i przeciwskazania różnych rozwiązań w minimalnie inwazyjnej stomatologii odtwórczej
adw. Ewa Mazur Pawłowska
Wykład będzie obejmował zagadnienia :
• OC w jakim zakresie zapewnia ochronę lekarzowi dentyście ?
• Na co zwrócić uwagę przy prowadzeniu dokumentacji ?
• Co to są protokoły dokumentacyjne procedur leczniczych ?
• Zgody i oświadczenia pisemnie czy ustnie ?
• Pierwszy sygnał kłopotów – wniosek o wydanie dokumentacji medycznej ?
• Odpowiedzieć czy nie na żądanie pacjenta ?
• Opinie biegłych – czy jest niepodważalna ?
dr hab.n.med. Paweł Plakwicz
Stan tkanek miękkich i twardych otaczających zęby jest kluczowym elementem wpływającym na odległe efekty leczenia stomatologicznego i na zadowolenie pacjentów. Leczenie interdyscyplinarne zwłaszcza pacjentów dorosłych, włączające leczenie ortodontyczne, protetyczne lub implantoprotetyczne jest szczególnie wymagające w odniesieniu do prawidłowej oceny stanu dziąsła i planowanej kolejności etapów postępowania. Recesje dziąsłowe, zwłaszcza w cienkim fonotypie periodontologicznym są często trudnym wyzwaniem w terapii pacjentów dorosłych a czasem stanowią estetyczne ograniczenie zaplanowanego leczenia. W wykładzie zostaną przedstawione przypadki leczenia pacjentów poddanych różnym planom leczenia wielospecjalistycznego, które zilustrują potencjalne możliwości leczenia recesji dziąsłowych. Omówione zostaną zarówno klasyczne metody przeszczepu podnabłonkowej tkanki łącznej z podniebienia jak również zastosowanie dostępnych w Polsce substytutów tej tkanki. Zaprezentowane będą przykłady współpracy chirurga z lekarzem ortodontą i protetykiem w prowadzeniu leczenia pacjentów dorosłych wymagających uszeregowania zębów, rehabilitacji protetycznej oraz przeprowadzenia zabiegów chirurgicznych poprawiających fenotyp i położenie dziąsła brzeżnego.
dr n.med. Aleksandra Palatyńska-Ulatowska
Perforacja twardych tkanek zęba jest jednym z jatrogennych powikłań leczenia endodontycznego, a jej diagnostyka i leczenie, to często wyzwanie dla lekarza dentysty. Postawienie właściwej diagnozy i prawidłowe określenie typu perforacji warunkuje postępowanie kliniczne. Poznanie najczęstszych przyczyn powstawania tego typu niepowodzeń oraz metod pozwalających im zapobiegać to równie ważny aspekt tego zagadnienia. Dlatego podczas wykładu zostaną omówione czynniki wpływające na wystąpienie perforacji oraz przykłady przypadków, w których najczęściej do niej dochodzi. Obok aspektów dotyczących diagnostyki, rokowania i klinicznej klasyfikacji perforacji zostaną przedstawione procedury rekonstrukcji utraconych tkanek. Obrazują one techniki, narzędzia i materiały stosowane w zabiegach zamykania takich ubytków. Wykład obejmie prezentację praktycznych wskazówek, których zastosowanie ma na celu zapobieganie takim powikłaniom oraz algorytmu postępowania w leczeniu już istniejących perforacji.
dr n.med. Bartłomiej Górski
Destrukcja tkanek twardych i miękkich otaczających zęby prowadząca do pogorszenia estetyki, patologicznej migracji i zwiększonej ruchomości zębów, a w konsekwencji do ich utraty to tylko niektóre konsekwencje zapalenia przyzębia. Zaawansowane postaci chorób przyzębia wymagają leczenia interdyscyplinarnego. Odbudowa funkcji i estetyki układu stomatognatycznego przy udziale technik regeneracyjnych i rehabilitacji implanto-protetycznej w wielu przypadkach wymaga wdrożenia przygotowawczych procedur rekonstrukcyjnych. Analiza czynników ryzyka, które w dużej mierze są wspólne dla zapalenia przyzębia i zapalenia tkanek okołowszczepowych, jest szczególnie istotna w odniesieniu do pacjentów predysponowanych do chorób przyzębia o dynamicznym i agresywnym przebiegu. W prezentacji zostaną przedstawione problemy związane z leczeniem implanto-protetycznym pacjentów z zaawansowanymi postaciami periodontopatii oraz możliwości w zakresie odbudowy utraconych tkanek przyzębia.
dr n.med. Maciej Nowak
Charakter i lokalizacja bólu, jak również obecność stanu zapalnego są ustalane podczas stomatologicznego badania podmiotowego i przedmiotowego. Zanim przeprowadzi się pełną ocenę stanu klinicznego i podejmie ostateczne leczenie stomatologiczne, zaleca się zastosowanie leków przeciwbólowych. Stosowane są one również jako terapia wspomagająca po zabiegach chirurgicznych, stomatologicznych, w trakcie leczenia zachowawczego, endodontycznego, leczenia chorób przyzębia, błony śluzowej, utrudnionego wyrzynania zębów, nadwrażliwości zębów, a także w przypadku pojawienia się powikłań. Dokonując wyboru leku należy zwrócić szczególną uwagę na zrównoważenie działania przeciwbólowego i przeciwzapalnego z działaniami niepożądanymi. Każdy lekarz przepisujący niesteroidowe leki przeciwzapalne powinien zdawać sobie sprawę z istotnych różnic pomiędzy tymi lekami. Niewłaściwe postępowanie i dobór leku może zwiększać ryzyko uszkodzenia górnego odcinka pokarmowego, wątroby i nerek. Powikłania ze strony przewodu pokarmowego dotyczą aż 30% pacjentów przyjmujących NLPZ. W zależności od zawartej w składzie substancji czynnej NLPZ mogą różnić się siłą działania przeciwbólowego i przeciwzapalnego, a także szybkością działania oraz występowaniem działań niepożądanych. Odpowiedni dobór leku i ewentualne równoczesne zastosowanie leków osłaniających może istotnie zmniejszyć częstość występowania działań niepożądanych. Enancjomery mają coraz większe znaczenie w farmakoterapii bólu. Zastępowanie leków racemicznych ich enancjomerycznie czystymi formami ma na celu osiągnięcie lepszego indeksu terapeutycznego. Jednym z przykładów bezsprzecznej korzyści wynikającej ze stosowania enancjomerów w praktyce klinicznej jest wprowadzenie do lecznictwa deksketoprofenu. Usunięcie z macierzystego ketoprofenu (racematu) zbędnego izomera (lewoskrętnego) pozwoliło na potencjalne korzyści vs ketoprofen: - zmniejszenie o połowę dawki leku, aby osiągnąć ten sam efekt terapeutyczny - możliwość zmniejszenia o połowę obciążenia metabolicznego - możliwość zmniejszenia ryzyka działań niepożądanych. W celu zmniejszenia działań niepożądanych należy wybierać leki o krótkim okresie półtrwania i szybkim czasie działania, szczególnie izomery klasycznych NLPZ (np. deksketoprofen), stosować najmniejszą skuteczną dawkę oraz unikać groźnych interakcji lekowych."
dr hab.n.med. Elżbieta Dembowska
We współczesnej stomatologii estetycznej, urządzenia laserowe, pozwalają przeprowadzić zabiegi kliniczne wykorzystując własności i zalety światła laserowego. Ze względu na działanie bakteriobójcze, p/obrzękowe, p/bólowe i precyzję aplikacji dawek stan operowanych tkanek po przeprowadzonych zabiegach jest bez odczynu zapalnego, obrzęku i bólu. Wykład przedstawia zabiegi, dla których nie ma alternatywy wykonania ich tradycyjną metodą chirurgiczną. Taką procedurą jest wydłużenie korony/koron z korekta brzegu kości wyrostka zębodolowego, bez formowania dostępu płata. Metoda pozwala bardzo precyzyjnie określić brzeg kości wyrostka, który determinuje przebudowę nowej szerokości biologicznej.
dr med. Dent Armin Nedjat
dr. n. med. Wojciech Ryncarz
Niezależnie od zastosowanego rodzaju implantu architektura linii dziąseł jest podstawowym składnikiem atrakcyjnego uśmiechu. Nie tylko ocenia to pacjent w chwili odebrania pracy protetycznej, ale tez przy kolejnych kontrolach, przez wiele lat, chcemy aby zdrowe tkanki towarzyszyły okolicom implantowanym. Identyfikacja biotypu dziąseł towarzyszy każdemu badaniu klinicznemu przy planowaniu implantoprotetycznym. Szczególnie brak dziąsła właściwego sprzyja kumulacji płytki nazębnej, krwawieniom, większym recesjom oraz skutkuje utratą przyczepu. Problemy periodontologii i implantologii są ściśle ze sobą powiązane bo wzrost płytki bakteryjnej skutkuje utratą tkanek okolowszepowych w kierunku dowierzchołkowym i utratą estetyki oraz samego implantu.
Dr. Mauro Fazioni DDM
STOMATOLOGIA ESTETYCZNA nie jest specjalizacją, jest to codzienna stomatologia, ba dobrze wykonana stomatologia. Estetyka to nie koniec leczenia, to wynik szacunku dla biologii i stosowania zdrowych zasad funkcjonalnych i biomechanicznych. Ponieważ materiały do odbudowy, takie jak żywice kompozytowe i ceramika, mogą mieć ten sam kolor co ząb, wynik powinien być również „estetyczny” (P. Magne). Temat tego wykładu poświęcony jest cyfrowej stomatologii estetycznej zębów przednich. Wykładowca przeanalizuje proces leczenia protetycznego krok po kroku od skanu w ustach pacjenta, do wykonania odbudowy protetycznej . Na wykładzie zostanie także poruszony temat projektowania czy symulacji za pomocą oprogramowania. Symulacja wyniku końcowego bezpośrednio w jamie ustnej pacjenta ma fundamentalne znaczenie, ponieważ dzięki makiecie można ocenić wpływ naszego projektu nie tylko na zęby przednie, ale na całą twarz pacjenta, oceniając również poprawną okluzje i ewentualną zmianę projektu. Program zawsze będzie uwzględniał potrzebę pacjenta, przedstawiał NALIZĘ i ułatwiał podejmowanie decyzji klinicznych. LECZENIE często postępuje zgodnie z formalnymi lub nieformalnymi wytycznymi algorytmicznymi dzięki analizie danych, która daje możliwości podejmowania decyzji i tworzy ostateczny plan leczenia wraz z uwzględnieniem wszystkich aspektów, które mogą warunkować ostateczne wyniki nie tylko z klinicznego punktu widzenia, ale także z psychologicznego punktu widzenia. Skanowanie wewnątrzustne, modele Digitalizacja, produkcja uzależniająca dają zespołowi stomatologicznemu uproszczenie protokołów Klucz sukcesu klinicznego.
lek stom. Magdalena Jaszczak-Małkowska
W prezentacji zostanie poruszony temat estetycznego leczenia protetycznego po ukończonym leczeniu ortodontycznym. Nie zawsze leczenie ortodontyczne jest wystarczające do przywrócenia pełnej i satysfakcjonującej pacjenta estetyki uśmiechu. Dotyczy to pacjentów z uogólnionymi starciami zębów, szparowatością w odcinku przednim wynikającą z dysproporcji pomiędzy szerokością zębów a wielkością bazy kostnej, dysfunkcjami szkliwa oraz wymagających zmiany kształtu zębów jak w wypadkach ortodontycznego zamykania przestrzeni oraz zębach transplantowanych. W powyższych przypadkach dopiero leczenie protetyczne jest leczeniem docelowym. W 1996 ukończyła Akademię Medyczną w Warszawie uzyskując tytuł lekarza stomatologa. W latach 1997-1999 pracowała jako asystent , pracownik naukowy w Zakładzie Stomatologii Zachowawczej AM w Warszawie jednocześnie współpracując naukowo z Instytutem Genetyki i Hodowli PAN. Od roku 2000 prowadzi praktykę prywatną specjalizującą się w kompleksowym, wielospecjalistycznym leczeniu pacjentów ze szczególnym naciskiem na stomatologię estetyczną. W roku 2008 uzyskała dyplom Specjalisty Protetyki Stomatologicznej. Obecnie współpracuje z Zakładem Chorób Błony Śluzowej i Przyzębia Szpitala Klinicznego Dzieciątka Jezus w Warszawie.
Michał Katarzyński
Poznaj wzorcowy model zarządzania, który pozwoli Tobie pogodzić funkcję lekarza pracującego przy fotelu z rolą szefa lub menedżera. Jeżeli do tej pory Twoje zarządzanie praktyką i zespołem było intuicyjne… to najlepszy czas, aby poznać wiedzę z zakresu fundamentów delegowania zadań, motywowania personelu lub ustalania czytelnych zasad współpracy.
dr hab. n. med. Ewa Czochrowska
Patologiczne migracje zębów (PMZ), które mogą pojawić się w następstwie obniżenia wysokości wyrostka zębodołowego, zazwyczaj pogarszają relacje zwarciowe zębów, estetykę uśmiechu a nawet wymowę. Leczenie bardzo nasilonych PMZ obejmuje ekstrakcje zębów i odbudowę protetyczną braków, zazwyczaj z zastosowaniem leczenia implantoprotetycznego. Jednak rokowanie w przypadku implantacji braków zębowych u pacjentów z ciężkim zapaleniem przyzębia jest niepewne i najnowsze badania kliniczne potwierdzają częstsze występowanie peri-implantitisu and peri-mucositisu w tej grupie pacjentów. Także implanty zębowe nie adaptują się do zmian wzrostowych w obrębie twarzoczaszki, które zachodzą także po zakończeniu aktywnego wzrostu, co zostanie omówione w trakcie prezentacji. Korekta ortodontyczna jest skuteczną metodą leczenia patologicznych migracji zębów w celu ich prawidłowego uszeregowania i odbudowy zaburzonych relacji zwarciowych. Jednak nasilone ubytki kości wyrostka zębodołowego w przebiegu ciężkiego zapalenia przyzębia są istotnym problemem w planowaniu leczenia ortodontycznego. Eliminacja aktywnego stanu zapalnego w obrębie tkanek przyzębia, prawidłowa diagnostyka i zaplanowanie leczenia oraz monitorowanie stanu tkanek przyzębia podczas ortodontycznego przemieszczania zębów warunkują sukces leczenia. W trakcie wykładu zostaną przedstawione przypadki kliniczne obrazujące możliwości i ograniczenia leczenia ortodontycznego u pacjentów periodontologicznych oraz wyniki długoterminowe. Także zostanie omówiony protokół leczenia retencyjnego i współpracy interdyscyplinarnej.
Igor B. Bondarenko
dr n.med. lek. dent. Jacek Ciesielski:
Program: 1. Wskazania do użycia tkanek własnych pacjenta-zęby po ekstrakcji po przetworzenia w urządzeniu Bonmaker do odbudowy kości wyrostka zębodołowego. 2. Jak prowadzić selekcję właściwą zębów do augmentacji w zabiegach chirurgicznych. 3. Jednoetapowa procedura w zabiegach chirurgicznych łączących ekstrakcję zęba przetworzenie zęba augmentację autogenną i implantację. 4. Czy zęby własne pacjenta mogą być potencjalnym źródłem zakażenia pola zabiegowego. 5. Omówienie badań własnych prowadzonych z Wojewódzką Stacją Epidemiologiczną w Łodzi. 6. Omówienie badań histologicznych prowadzonych z certyfikowanym laboratorium. 7. Przegląd przypadków klinicznych 8. Dyskusja
lek. dent. Radosław Jadach & dr n.med. Łukasz Zadrożny
adw. Ewa Mazur Pawłowska
Program • Godz. 11:00 – uroczyste otwarcie, powitanie uczestników i zaproszonych gości. • „Medycyna estetyczna jako przywracanie piękna człowiekowi”, prof. dr hab. Janusz Sytnik-Czetwertyński (Warszawski Uniwersytet Medyczny). • „Świat, edukacja, integracja – 20 lat działalności Stowarzyszenia Polski Klub Stomatologiczny (SPKS), dr n. med. Juliusz Minakowski, dr n. med. Wiesław Krajewski (Zarząd i Rada Założycieli SPKS). • Wręczenie nagród i wyróżnień. • Wystąpienia okolicznościowe gości. • Godz. 14:15 – zakończenie spotkania. Po zakończeniu oficjalnej części spotkania gości i wszystkich uczestników zapraszamy na obiad do Restauracji Targowej.
dr nr med. Mariusz Duda, prof. wizyt. SSU
lek. dent. Radosław Jadach & dr n.med. Łukasz Zadrożny
lek. dent. Radosław Jadach & dr n.med. Łukasz Zadrożny
dr n. med. Marcin Aluchna
dr n. med. Michał Paulo
dr nauk ekon. Magdalena Szumska
Rozwiązania Digital Economy 4.0 są wykorzystywane w najbardziej rozwiniętych technologicznie krańcach świata. Nowoczesność podejścia do pacjenta i ekonomii zaskakuje i jednoczenie nakreśla trendy na 5 następnych lat, do 2015 roku. Wykład obfituje w zaskakujące i nowoczesne aspekty podejścia do zarządzania z nastawieniem jednocześnie na zysk dla pacjenta, lekarza i gabinetu. Ujęcie formą jest poparte naukowymi dowodami. Skorzystaj z wiedzy jako jeden z pierwszych. To rewolucja w zarządzaniu, która właśnie przechodzi do historii. Dzisiaj możesz implementować rozwiązania, o których będą wszyscy mówić za ok. 3 lata. Bądź liderem w stomatologii, bez względu na wielkość gabinetu, jaki masz dzisiaj. Zrozumiesz, czy warto się rozwijać i dlaczego nie zawsze. Zaktualizujesz wiedzę o aspekty, które z nierentownych - doprowadzą do zyskownych praktyk dentystycznych.
Michał Katarzyński
Medycyna Estetycna
lek. med. Martyna Gabryjelska-Janiszewska
dr n. med. Elżbieta Podgórska
dr n. med. Lidia Majewska
Fibryna bogatopytkowa (A-PRF, I-PRF) i osocze bogatopłytkowe (PRP ACD) – autologiczne zabiegi w stomatologii i medycynie estetycznej.
dr n. med. Rafał Pokrowiecki
lek. dent. Joanna Bielska-Gawron, dr Monika Goroszewska
prof. Andrea Corbo, dr hab. n. med. Marzena Wyganowska-Świątkowska
lek. med. Urszula Brumer
lek. med. Bartosz Pawlikowski
dr n. med. Edyta Adamczyk-Kutera
WARSZTATY
WARSZTAT 1 (11:30 - 14:30)
WARSZTAT 2 (11:30 - 14:30)
WARSZTAT 5 (11:30 - 14:30)
WARSZTAT 6 (11:30 - 14:30)
WARSZTAT 1 (15:00 - 18:00)
WARSZTAT 2 (15:00 - 18:00)
WARSZTAT 5 (15:00 - 18:00)
WARSZTAT 6 (15:00 - 18:00)
WARSZTAT 1 (10:00 - 13:00)
WARSZTAT 4 (10:00 - 13:00)
WARSZTAT 1 (14:00 - 17:00)
WARSZTAT 2 (14:00 - 17:00)
WARSZTAT 4 (14:00 - 17:00)
WARSZTAT 1 (10:00 - 13:00)
WARSZTAT 2 (10:00 - 13:00)
WARSZTAT 4 (10:00 - 13:00)
WARSZTAT 4 (10:00 - 13:00)
WARSZTAT 2 (14:00 - 17:00)
WARSZTAT 4 (14:00 - 17:00)
WARSZTAT 5 (14:00 - 17:00)
WARSZTAT 6 (14:00 - 17:00)
Technicy Dentystyczni
Multidyscyplinarne spotkanie w Warszawie
Zapraszamy na multidyscyplinarne warsztaty techniki dentystycznej, 15 różnych szkoleń praktycznych, możliwość spotkania wiodących polskich wykładowców w jednym miejscu 6–7 września 2019 roku w Warszawie.
Organizatorzy warsztatów: Fundacja SilverDent wraz z Ptak Warsaw Expo.
Miejsce warsztatów:
6 września: Ptak Warsaw Expo, Aleja Katowicka 62, Nadarzyn.
7-8 września: Medyczna Szkoła Policealna nr 3 im. dr. Andrzeja Krocina w Warszawa.
Czas trwania warsztatów praktycznych: od 4 do 16 godzin zajęć praktycznych (w zależności od tematu).
Organizatorzy wykładów: Fundacja SilverDent wraz z Ptak Warsaw Expo.
Miejsce wykładów: Ptak Warsaw Expo, Aleja Katowicka 62, Nadarzyn.
Zgłoszenia i dalsze informacje: Fundacja SilverDent,
www: silverdent.pl
e-mail: szkolenia@silverdent.pl
Miejsce: PTAK
Warsztat nr 1
Praca w CAD/CAM. Podczas warsztatu uczestnicy zaprojektują woskowanie diagnostyczne na skanie wewnątrz ustnym z wykorzystaniem zdjęcia pacjenta, a także zaprojektują model cyfrowy przygotowując całość do druku 3D. Podczas drugiej części warsztatu uczestnicy będę mieli możliwość wypróbowania oprogramowania do projektowania protez całkowitych.
Czas trwania: 6–8 godzin.
Maksymalna ilość uczestników: 14 osób
Warsztat nr 2
Program Orthoanalizer. Przygotowanie wirtualnego set-up, projektowanie przebiegu i czasu leczenia, przygotowanie do druku modelu set-up.
Czas trwania: 3 - 4 godziny
Maksymalna ilość uczestników: 8 osób
Warsztat nr 3
Podczas warsztatów każdy uczestnik wykona model gipsowy na bazie wycisku silikonowego z indywidualnej łyżki wyciskowej. Pozna zasady prawidłowego przygotowania wycisku z transferami i replikami implantów („lab-analogami”) tak aby odwzorować w modelu idealną pozycje implantu. Uczestnik będzie miał okazję aby poznać efektywne zastosowanie silikonowej maski dziąsłowej oraz elementy systemu implantologicznego Adin Dental Implants.
Czas trwania: 4–5 godzin.
Maksymalna ilość uczestników: 12 osób
Warsztat nr 4
Opis: uczestnik wykona 2 aparaty.
Czas trwania: 4–6 godzin.
Maksymalna ilość uczestników: 8/10 osób
Warsztat/pokaz nr 5
Wykład: Wykorzystanie zakotwienia szkieletowego w aparatach ortodontycznych. Rodzaje aparatów opartych na miniimplantach i postępowanie techniczne krok po kroku.
Pokaz: Wykonanie aparatu typu RPE opartego na miniimplantach i pierścieniach na pierwszych zębach trzonowych.
Czas trwania wykładu i pokazu: 4 godziny.
Maksymalna ilość uczestników: 12 osób
Warsztat nr 6
Opis: W trakcie szkolenia każdy uczestnik będzie musiał zamontować górny model do artykulatora. Montaż będzie się odbywał z transferu, który dostajemy z gabinetu stomatologicznego. Dolny model zostanie zaartykulowany w CO (CENTRALNA OKLUZJA). Następnie nastawimy artykulatora wg odpowiednich rejestratów. Każdy uczestnik nauczy się posługiwać artykulatorem. Następnie wszyscy przystąpią do modelowania wax- -up’ow. Kolejnym etapem będzie kontrola ruchów laterotruzyjnych i protruzyjnych z wykonanymi wax-up’ami. Na samym końcu odbędzie się demonstracja posługiwania się łukiem twarzowym.
Czas trwania: 4–6 godzin.
Maksymalna ilość uczestników: 10 osób
Miejsce: MSP nr 3
Warsztat nr 7
Opis: Przygotowanie modelu protetycznego i rozrysowanie na jego powierzchni projektu przyszłej protezy, skanowanie modelu protetycznego w skanerze 3Shape. Przeniesienie skanu modelu wraz z rysunkiem do oprogramowania 3shape Dental System, określenie indywidualnego toru wprowadzenia przyszłej protezy za pomocą funkcji optymalizacji toru wprowadzenia. Wirtualne zablokowanie podcieni na modelu, odsłonięcie z wosku miejsc pod przyszłe podparcia, ustawienie na wirtualnym modelu elementów retencyjnych. Zaprojektowanie kanałów wlewowych, zapisanie projektu i przygotowanie do druku bądź odlewu, opracowanie modelu protezy ( tradycyjne metody). Oddanie gotowego uzupełnienia.
Czas trwania: 6-7 godzin.
Maksymalna ilość uczestników: 8 osób
Warsztat nr 8
Opis: Uczestnicy wykonują dystalizer obustronny typu GMD.
Czas trwania: 6–7 godzin.
Maksymalna ilość uczestników: 10 osób.
Warsztat nr 9
Opis: Co to jest łącznik indywidualny, co go odróżnia i dlaczego jest zdecydowanie lepszy od standardowego. Rodzaje i metody wykonywania łączników indywidualnych w pracach opartych na implantach. Kiedy i jaki łącznik wybrać. Fakty i mity (cena, stopień skomplikowania). Przykłady kliniczne. Uczestnicy wykonają łącznik hybrydowy oraz zaprojektują łącznik indywidualny - tytanowy.
Czas trwania: 4 godziny.
Maksymalna ilość uczestników: 8/10 osób
Warsztat nr 10
Opis: Wykład wprowadzający; Odlewanie maksymalnie precyzyjnych modeli dzielonych z prefabrykowaną podstawą; Projektowanie i modelowanie korony i licówki z wosku; Wykonanie układu wlewowego w pierścieniu; Wykonanie pierścienia odlewowego; Wykonanie pełnego procesu wygrzewania; Wtrysk ceramiki metodą 4PRESS; Uwalnianie i czyszczenie wykonanej pracy; Obróbka końcowa.
Czas trwania: 6 godzin
Maksymalna ilość uczestników: 10 osób
Warsztat nr 11
Opis: Jak wykorzystać dzisiejsze technologie do osiągnięcia jak najlepszych efektów w pracach estetycznych. Jak zadowolić pacjentów, którzy wizytę u stomatologa traktują niemalże jak wizytę u kosmetyczki lub w SPA. Kiedy sięgnąć po stare, dobre i niezastąpione niejednokroć techniki wykonywania uzupełnień pełnoceramicznych. Kilka słów o doborze koloru i psychologicznej stronie pracy z pacjentami estetycznymi.
Czas trwania: 4 godziny.
Maksymalna ilość uczestników: 8/10 osób max 2 grupy
Miejsce: MSP nr 3
Warsztat nr 12
Opis: Uczestnicy wykonują koronę na siekacz centralny oraz pierwszy ząb trzonowy.
Czas trwania: 2 dni (16 godzin).
Maksymalna ilość uczestników: 10/12 osób
Warsztat nr 13
Opis: Sposoby wykonania podstawowych efektów specjalnych szkliwa i brzegu siecznego (pęknięcia, głębokie efekty wewnątrz korony zęba). Uczestnicy wykonują licowanie mostu przedniego, górnego (siekacze centralne) metodą tradycyjnego warstwowania na strukturę metalową (PFM).
Czas trwania: 2 dni (16 godzin).
Maksymalna ilość uczestników: 10 osób
Warsztat nr 15
Opis: uczestnik modeluje protezę szkieletową dolną na powielonym modelu z masy osłaniającej, zalewa gotową pracę masą osłaniającą, odlewa pierścień, obrabia i poleruje konstrukcję, wprowadza pracę na model roboczy, przygotowuje metal do wykonania klamer estetycznych z akronu, modeluje klamry na przygotowanym modelu z konstrukcją metalową, puszkuje pracę oraz wykonuje kanały do wtrysku, wyparza i dokonuje samodzielnie wtrysku, oswobadza pracę z puszki, obrabia i dopasowuje na model.
Czas trwania: 16 godzin/2 dni.
Maksymalna ilość uczestników: 10 osób
Warsztat nr 14
Opis: uczestnicy wykonują: dwie płytki górna i dolna. Górna ze śrubą centralną, śrubą do dystalizacji grupy zębów bocznych i śrubą teleskopową, klamry utrzymujące, sprężyny, łuk labialny
Czas trwania: 2 dni - 14 godzin
Maksymalna ilość uczestników: 10 osób
Zaplanowane wykłady/sesje:
od 10:00 do 10:40
od 10:40 do 11:20
od 11:20 do 12:00
od 12:00 do 12:40
od 10:00 do 10:40
od 10:40 do 11:20
od 11:20 do 12:00
od 12:00 do 12:40
Dla Asystentek i Higienistek
Scaling zębów, piaskowanie poddziąsłowe. (warsztaty)
Kurs kierowany do higienistek stomatologicznych, asystentek stomatologicznych.
Prowadzący: dr n. med. lek. stom. Joanna Sitko-Gap
dypl. hig. stom. Klaudia Porada
Harmonogram kursu:
- Budowa i funkcja przyzębia
- Kliniczne objawy zapalenia dziąseł i kolejnych etapów chorób przyzębia
- Wywiad, badanie, diagnostyka i leczenie pacjentów periodontologicznych
- Skaling ultradźwiękami, kiretaż i piaskowanie zębów, piaskowanie poddziąsłowe - wskazania i przeciwwskazania do zabiegu
- Instrumentarium, materiały i sprzęt do skalingu, kiretażu i piaskowania zębów
- Skaling ultradźwiękami, piaskowanie zębów, piaskowanie poddziąsłowe, piaskowanie wokół implantów - technika zabiegu
- Omówienie i analiza najczęściej popełnianych błędów
- Opieka nad pacjentem periodontologicznym – instruktaz higieny, motywacja w danych fazach leczenia
Opis: Uczestnicy wykonują koronę na siekacz centralny oraz pierwszy ząb trzonowy. Czas trwania: 2 dni (16 godzin). Maksymalna ilość uczestników: 10/12 osób
Warsztaty dla asystentek
Liczba planowanych kursantów do 20os.
Cena warsztatów 149zł/os.
JOANNA SITKO-GAP – dr n. med. lekarz stomatolog
Ukończyła studia na Śląskiej Akademii Medycznej, gdzie następnie odbyła staż podyplomowy, m.in. Chirurgii oraz Ortodoncji Śląskiej Akademii Medycznej.
W 2011 roku uzyskała tytuł dr n. med. na Śląskim Uniwersytecie Medycznym.
Od 2014 roku jest założycielem oraz Prezesem Polskiego Stowarzyszenia Higieny Stomatologicznej. Organizator konferencji międzynarodowych. Jest członkiem amerykańskiego stowarzyszenia lekarzy praktykujących ortodoncję – IAO International Association for Orthodontics. Członek Polskiego Stowarzyszenia Implantologicznego PSI, jak również członek europejskiego stowarzyszenia lekarzy implantologów – OSIS EDI. Jest Dyrektorem oraz lekarzem prowadzącym Centrum Medyczne JURAJSKA.
Od kilkunastu lat jest wykładowcą w Medycznym Studium Zawodowym w Częstochowie, gdzie kształci personel medyczny oraz prowadzi kursy doskonalące dla lekarzy i średniego personelu medycznego związane z stomatologią estetyczną, ortodoncją, periodontologią i chirurgią.
Harmonogram Warsaw Dental Medica Show 5-7 września 2019
Godziny otwarcia targów 9:00-18:00 hala C; wejście C8
9.00- 18.00 wystawa Międzynarodowe Targi i Kongres Stomatologii i Medycyny Estetycznej ( moc atrakcji na stoiskach Wystawców)
9.30 – 9.45 Oficjalne Otwarcie Targów i Konferencji – Sala Kongresowa
9.45- 11.30 Wykład Inauguracyjny, dr n. med. Bartłomiej Kwiek, dr n. med. Konrad Walerzak „Czym jest piękna twarz w dobie Facebooka?„- Sala Kongresowa
11.30-17.00 Kongres Stomatologii i Medycyny Estetycznej – Strefa Kongresowa
18.00- 24.00 Wieczór Muzyczny – Legenda polskiego rynku muzycznego zaprasza na wyjątkowy wieczór utrzymany w klimacie lat 70., rytmach lat 80. i klubowych 90. Gościem specjalnym będzie Marek Sierocki – hala B; wejście B13
Godziny otwarcia targów 9:00-18:00 hala C; wejście C8
9.00- 18.00 wystawa Międzynarodowe Targi i Kongres Stomatologii i Medycyny Estetycznej ( moc atrakcji na stoiskach Wystawców)
9.15 – 10.00 Wykład: Prof. Dr hab. Renata Górska – Leczenie interdyscyplinarne w rozumieniu Nowej Klasyfikacji Chorób Przyzębia – Sala Kongresowa
10.00-17.00 Kongres Stomatologii i Medycyny Estetycznej
10.00- 17.00 Eduasyst – warsztaty dla Higienistek Stomatologicznych
10.00 – 12.40 Tech Dent – wykłady dla Techników Dentystycznych
11.00-18.30 Tech Dent – warsztaty dla Techników Dentystycznych
18.00- 24.00 Wieczór Galowy – hala B; wejście B13
Godziny otwarcia targów 9:00-18:00 hala C; wejście C8
9.00- 18.00 wystawa Międzynarodowe Targi i Kongres Stomatologii i Medycyny Estetycznej ( moc atrakcji na stoiskach Wystawców)
9.15 – 17.30 Kongres Stomatologii i Medycyny Estetycznej
9.15- 17.00 Konferencja Eduasyst – Sala Kongresowa
10.00 – 12.40 Tech Dent – wykłady dla Techników Dentystycznych