EDUkować jak ASYSTować

Ostatnie lata to czas rehabilitacji asysty dentystycznej i higienistek stomatologicznych. Wzrasta świadomość rangi tych zawodów, a kongres EduAsyst wpływa na rozwój branży

Już na początku września w Warszawie odbędą się IV Międzynarodowe Targi Stomatologiczne Warsaw Dental Medica Show, organizowane przez Ptak Warsaw Expo — największe centrum targowo-kongresowe w Europie Środkowej. 

W ramach wydarzeń towarzyszących tej imprezy zaplanowano Kongres Stomatologiczny, na który złożą się trzy konferencje: stomatologiczna, medycyny estetycznej oraz poświęcona asyście stomatologicznej oraz higienistkom stomatologicznym. 

O ile jednak wydarzenia skierowane do lekarzy nie wydają się czymś niezwykłym, o tyle konferencja poświęcona asyście dentystycznej i higienistkom stomatologicznym budzi wśród niektórych osób zdziwienie. Zupełnie jednak niesłusznie. Żeby uświadomić sobie rangę tych zawodów, warto poznać zakres obowiązków asysty i higienistek. 

I tak, asystę stomatologiczną można określić nie tylko jako wsparcie organizacyjno-medyczne lekarza, lecz także — a może przede wszystkim — samego pacjenta. Asysta dentystyczna musi być dobrze zorganizowana, powinna umieć oszacować czas wizyty oraz znać wszelkie procedury, o których w odpowiednich momentach (w razie potrzeby) przypomni lekarzowi lub pacjentowi.  

Z kolei higienistka stomatologiczna zajmuje się szeroko pojętą medycyną estetyczną: począwszy od wykonywania zabiegów estetycznych, przez badania diagnostyczne, na prowadzeniu dokumentacji stomatologicznej kończąc. Kompleksowość tych obowiązków przekłada się często na jeszcze jeden obszar aktywności higienistek: działalność edukacyjną (np. prowadzenie zajęć i szkoleń z zakresu higieny jamy ustnej). 

Praca asysty i higienistek jest złożona oraz wymaga łączenia umiejętności z różnych etapów, składających się na proces leczenia stomatologicznego. Dlatego właśnie tak ważna jest zbliżająca się konferencja EduAsyst — tworzona po to, aby przedstawiciele obu zawodów mogli wymienić się doświadczeniami i nawiązać nowe znajomości. A także wzbogacić swoje kompetencje zawodowe, co potwierdzać będzie specjalny certyfikat przyznawany każdemu uczestnikowi kongresu EduAsyst. 

Nie czekaj, zarejestruj się na EduAsyst już dziś:

Patronami EduAsystOral-B, Indent oraz Dürr Dental.